Diagnoza stanu finansów według Platformy

pieniadze 3.jpg

Platforma Obywatelska ma dziś przedstawić ,,diagnozę stanu finansów publicznych”, a także pomysły gwarantujące jej zadaniem ,,bezpieczny balans między pracą, płacą a emeryturą”.

Wśród propozycji – jak zapowiadał kilka dni temu lider partii Grzegorz Schetyna – ma się znaleźć m.in. pomysł trzynastej emerytury.

Dr Krystian Mieszkała, wrocławski radny i ekonomista, zwraca uwagę, że byłoby to trudne do zrealizowania, zwłaszcza że w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i tak obecnie brakuje środków na wypłatę świadczeń emerytalnych.

– To pomysł, że tak powiem, bardzo oryginalny. Pamiętajmy, że obecnie ZUS ma bardzo duże kłopoty z wypłatą świadczeń. W ciągu ostatnich ośmiu lat nie było strukturalnej reformy ZUS. Była według mojej opinii, powiedzmy, pseudo-reforma, która spowodowała, że środki zostały przesunięte w części z OFE do ZUS. Ale to na dłuższą metę nie powoduje wzrostu emerytur w przyszłości. Dopłacamy do emerytur, więc tutaj rodzi się podstawowe pytanie: skąd środki na emerytury? Oczywiście, w teorii jest to możliwe, tylko tu również diabeł tkwi w szczegółach: skąd PO zamierza pozyskać te środki? –  zaznacza wrocławski radny.

PO chce znowelizować jedną dużą ustawą kilkadziesiąt, według niej, szczególnie szkodliwych ustaw, które wprowadził rząd PiS.

W ocenie Grzegorza Schetyny ,,krótkowzroczną” i ,,bezmyślną” zmianą, jaką wprowadziło ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego było m.in. obniżenie wieku emerytalnego. A tego – co warto przypomnieć – domagali się Polacy podczas wielu protestów za rządów PO-PSL.

Lider Platformy zapowiedział ponadto objęcie programem 500 plus wszystkich polskich dzieci.

źródło: Radio Maryja

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ