Dziś Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Domena publiczna

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów w Katyniu.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony decyzją Sejmu w 2007 r. Święto to ustanowiono „w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r.”. W przeszłości pamięć ofiar zbrodni honorowano podczas Światowego Dnia Pamięci Ofiar Katynia.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego w Katyniu, 13 kwietnia 1943 r. 15 kwietnia 1943 r. radio rosyjskie oskarżyło Niemców o dokonanie zbrodni w Katyniu w roku 1941. Taką wersję przez długie powtarzała propaganda komunistyczna.

Zbrodnia katyńska to akt wymordowania przez NKWD ok. 22 tysięcy polskich oficerów i jeńców wojennych z więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy, którzy zostali wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 r. – Zbrodnia katyńska, która dotknęła Polskę w 1940 r, spowodowała, że Rosjanie zamordowali bez sądu, bez procesów, ponad 55% kadry oficerskiej II RP. Tam było ok. 700 pilotów, kilkuset prokuratorów, sędziów, wierchuszka wywiadu, policji, żandarmerii, leśników, wielu innych zawodów potrzebnych w Polsce okupowanej przez Rosjan i Niemców. Brak tych, których zamordowano, odczuwamy do dnia dzisiejszego – powiedział na naszej antenie Andrzej Melak, prezes Komitetu Katyńskiego.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ