Krok w stronę rowerowego połączenia Polski, Czech i Niemiec

domena publiczna

Jesteśmy już o krok bliżej powstania wyjątkowej kładki, która połączy pieszych i rowerzystów z Polski, Czech i Niemiec. Dziś we Wrocławiu podpisano umowę, która dotyczy współfinansowania inwestycji i daje zielone światło do przygotowania projektu.

Projekt budowy turystycznej ścieżki pieszo-rowerowej na trójstyku granic Polski, Czech i Niemiec zrodził się już dwanaście lat temu. Pierwotnie inicjatywa ta miała być finansowana z budżetu miast Zittau, Hradek nad Nysą i Bogatyni, jednak ze względu na swój rozmiar, wykraczała poza możliwości finansowe gmin. Uwzględniając charakter i znaczenie projektu dla obszaru pogranicza, całą inwestycję poparł samorząd Dolnego Śląska, Kraj Liberecki oraz Powiat Görlitz i to regiony zdecydowały się na finansowanie inwestycji. Od 2016 roku liderem projektu w imieniu samorządu jest Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu, która podjęła się prowadzenia projektu.

Umowa, którą dzisiaj podpisali: Leszek Loch (dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu), Thomas Zenker (burmistrz miasta Zittau) oraz Josef Horinka (starosta miasta Hradek nad Nysą) zakłada, że koszt całej inwestycji nie przekroczy 5 mln zł. Aż 85% tej kwoty ma pochodzić z dofinansowania w ramach Programu Współpracy INTERREG PL-SN 2014-2020, o które razem będą starać się regiony. W tej chwili przygotowywany jest wniosek o dotację, który zostanie złożony do końca listopada tego roku. Pozostała część kosztów, tj. 15%, zostanie podzielona po równo pomiędzy stronę polską, czeską i niemiecką.

Następnym krokiem, po podjęciu decyzji o finansowaniu budowy kładki, jest rozpoczęcie procedury zamówienia publicznego na wyłonienie wykonawcy, który opracuje projekt i pozyska niezbędne dokumenty– głównie pozwolenia na budowę na terenie Polski, Czech i Niemiec.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ