Prezydent Duda podpisał ustawę reformy ochrony zdrowia

duda1-681x374.jpg
Wczoraj prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o tzw. sieci szpitali, co oznacza, że do końca tego miesiąca wejdzie ona w życie, a tym samym rozpocznie się wdrażanie reformy lecznictwa szpitalnego w Polsce.

Zgodnie z dokumentem, utworzony zostanie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tzw. sieć szpitali. Ustawa ma też obejmować ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

– Obecny system działał w ten sposób, że szpitale nie wiedziały, co będzie jutro, za tydzień, czy za 4 lata. Teraz te szpitale, które znajdą się w sieci, będą miały stałe finansowanie. Ostatnie konkursy NFZ, które odbywały się w systemie dotychczas obowiązującym, miały miejsce, np. w 2012 roku. To poczucie niepewności, mogło się odbijać negatywnie na zdrowiu pacjentów – mówiła posłanka Kopcińska na antenie Telewizji Republika.

– Pacjent idzie  do szpitala, bo coś mu dolega, nie znaczy to, że jest on pacjentem z jednym schorzeniem. Do tej pory liczyły się tylko procedury, w tej chwili pacjent będzie leczony bez rozliczania i po wyjściu ze szpitala, to szpital ma mu zapewnić opiekę w poradni przyszpitalnej. Ten projekt gwarantuje ciągłość leczenia – zaznaczyła Joanna Kopcińska.

Pierwsze wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci w każdym województwie będą ogłaszane nie później niż do 27 czerwca br.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj