NIŻSZA SKŁADKA ZUS DLA MAŁYCH FIRM


Sejm pracuje nad ustawą zmniejszającą składki dla firm. Chodzi o ulgę w składkach na ZUS. Dotyczyć ona będzie przedsiębiorstw o przychodach do pięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Obecnie składki na ZUS powinien płacić każdy przedsiębiorca. Niezależnie od tego ile w danym miesiącu zarobi.

– Aktualnie jest to dla nich obciążenie rzędu prawie 1200 złotych łącznie ze składką na ubezpieczenie zdrowotne – wyjaśnia Marlena Nowicka, rzecznik poznańskiego oddziału ZUS.

Składki na ZUS najbardziej dają się we znaki małym firmom. Zwłaszcza tym jednoosobowym bądź też zatrudniającym kilku pracowników.

– W Polsce składki na ubezpieczenia społeczne są na tle innych państw relatywnie wysokie. Zaliczamy się do państw z tymi wyższymi stawkami – mówi profesor Maciej Cieślukowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Obecne bardzo wysokie składki na ZUS mają się zmniejszyć. Nad nowymi ulgami pracuje Parlamentarny Zespól do spraw Wspierania Przedsiębiorczości.

– Obciążenia na ZUS, które teraz są bardzo wysokie i wynoszą 1100 złotych zostaną obniżone i będą wynosiły około 24 proc. – wyjaśnia Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Według tych przepisów, jeśli w danym miesiącu przedsiębiorca nie zarobi nic, to do ZUS-u nie wpłaci ani złotówki. Zarobek w wysokości około trzech tysięcy złotych oznaczać będzie, że nasza składka na ZUS wyniesie 600 złotych, czyli połowę tego, co płacimy dziś. Z kolei firmy, które zarobią ponad pięć tysięcy złotych, ZUS-owi zapłacą 1200 złotych.

Wiele wskazuje na to, że nowe ulgi mogą ograniczyć szarą strefę. Dziś jest sporo osób, które nie rejestrują swoich firm, bo zarabiają niewiele więcej niż to, co musieliby oddać ZUS-owi.

– Podstawowy cel to taki, żeby część przedsiębiorców, którzy świadczą dziś różne usługi wyszła z szarej strefy – podkreśla poseł Bartłomiej Wróblewski.

Wiele wskazuje na to, że zmiany wejdą w życie jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Dodatkowym ułatwieniem będzie to, że od września tego roku przy przychodach do tysiąca złotych działalność będzie można prowadzić bez rejestracji i składek na ZUS. Dla nowych firm przewidziano zwolnienie ze składek przez pierwsze pół roku.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ