W lesie odkryto ruiny zamku księcia Bolka II

Sarkofag księcia Bolka II, foto: Januszk57, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Archeolodzy odkryli w Borach Dolnośląskich ruiny średniowiecznego zamku — donosi Radio Wrocław.

Resztki budowli znajdują się na terenie wsi Nowoszów w Borach Dolnośląskich (gmina Iłowa, powiat żagański, woj. lubuskie). Prawdopodobnie są to pozostałości zamku, który wybudował tam książę Bolko II Mały.

Warownia położona nad rzeką Czerną była jak dotąd znana ze średniowiecznych zapisów. Już od lat poszukiwano w terenie jej reliktów. Teraz dr Paweł Konczewski (Katedra Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu) namierzył pozostałości, które skłonny jest identyfikować właśnie z zamkiem, noszącym w średniowieczu nazwę „Nowy Zamek” lub „Nowy Dwór” (niem. Neuhaus, łac. Novum Castrum).

Zamek mieścić się miał na sztucznej wyspie. Potem w tym samym miejscu wzniesiono inną budowlę, która istniała aż do roku 1945:

— Dopiero  gdy ruiny rozbierano, spod młodszej budowli ujawniła się starsza – ale ciężko ją było dostrzec, bo Nowoszów leży na granicy poligonu i badacze mieli problem z dotarciem w to miejsce — mówi dr Konczewski dla Radia Wrocław.

Murowana z cegły warownia była prostą wieżą zbudowaną na planie prostokąta. Czy rzeczywiście mamy do czynienia z zamkiem Bolka II, potwierdzą dopiero dalsze badania:

— Wciąż weryfikujemy wstępne spostrzeżenia i prowadzimy badania geofizyczne, w przyszłości chcemy je zweryfikować klasycznymi metodami archeologicznymi. Odkrycie jest tym ciekawsze, że zamek ma bardzo krótką historię — istniał zaledwie kilka lat i stanowi ciekawy przykład zamku w fazie inicjalnej — czytamy na portalu radiowroclaw.pl.

Książę Bolko II Mały był ostatnim niezależnym księciem piastowskim na Śląsku. Żył i panował w XIV wieku. Przez swoją matkę był wnukiem polskiego króla Władysława Łokietka. Bolko władał rozległym terytorium, które zyskało potem nazwę księstwa świdnicko-jaworskiego. Sam tytułował się księciem Śląska i panem na Zamku Książ, tam bowiem miał swoją rodową siedzibę (zamek wybudował jego dziad Bolko I Srogi). Nigdy nie złożył hołdu lennego królowi Czech, w przeciwieństwie do reszty śląskich Piastów, którzy uznali Luksemburgów za zwierzchnich panów Śląska.

Bolko II usiłował utrzymać suwerenność swojego księstwa, które ciągle powiększał, przyłączając wiele ziem do odziedziczonej po ojcu Bernardzie Zwinnym dzielnicy. Prowadził wojny z Czechami i współpracował ze swoim wujem, królem Polski Kazimierzem Wielkim. W późniejszym czasie, osamotniony na arenie międzynarodowej, musiał zgodzić się na ślub swojej bratanicy Anny z cesarzem rzymskim (i królem czeskim) Karolem IV Luksemburskim.

Pod koniec życia Bolko II został również margrabią Łużyc (a konkretniej — Dolnych Łużyc). To terytorium położone jest obecnie w granicach dwóch państw — Polski i Niemiec. Najważniejszymi miastami są po obu stronach odpowiednio Żary i Chociebuż (Cottbus). Zamek Nowoszów (Nowy Zamek) został zbudowany w latach 60. XIV wieku właśnie na granicy terytorium znajdującego się pod władzą Bolka. Graniczyło ono z kolei z terytorium tzw. Związku Sześciu Miast, czyli Górnymi Łużycami. Najważniejszymi miastami były Budziszyn (niem. Bautzen) oraz Zgorzelec (niem. Görlitz). Wzniesiona na polecenie śląskiego księcia forteca miała zabezpieczać jego interesy w tym rejonie. A ściślej — wytyczony przez Piasta trakt handlowy, który omijał ziemie potężnego Związku Sześciu Miast.

Wkrótce potem mieszczanie ze Zgorzelca zaatakowali zamek Nowoszów, niszcząc go. Oficjalnym pretekstem była rzekoma działalność tzw. rycerzy-rabusi (Raubritterów). W późniejszym czasie teren został wykupiony przez władze Zgorzelca.

Bolko zmarł w 1368 roku, nie pozostawiwszy męskiego potomka. Wdowa po nim, księżna Agnieszka pochodząca z rodu Habsburgów, władała księstwem świdnicko-jaworskim do swej śmierci w 1392 roku. Wówczas zostało ono ostatecznie przejęte przez Koronę czeską. W Czechach panował podówczas Wacław IV, syn Karola IV i Anny świdnickiej.

RS

Źródło: Radio Wrocław

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj