Ostre słowa do polityków PO: Zostawiliście wrak tupolewa Putinowi jako triumf wojenny

smolensk.jpg

Obowiązkiem polityków jest rozmawiać o kondycji państwa polskiego i o tym, czy państwo polskie dobrze wykonało swoje zadanie. (…) Okazało się po latach, że ciała są podmienione w 10 proc. przypadków… i te profanacje. Moim zdaniem to są wszytko dowody, że państwo rządzone przez konkretne osoby, konkretną ekipę, która ma bardzo nisko ustawiony instynkt państwowy, nie rozumie co to znaczy instynkt państwowy, zawiniła i popełniła straszliwe błędy. I teraz się z tym bólem męczymy – powiedział Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego  w programie „Woronicza 17” na antenie TVP Info. 

– Uważam, że tam zastosowano coś, co się nazywa w politologicznym języku – przemoc symboliczna. Jeżeli Rosjanie usłyszeli od wysokich urzędników państwa polskiego, że te trumny nie będą otwierane… to sobie pofolgowali. Poniżono państwo i naród polski – zaznaczył.

Ekshumacje ciał są konieczne i to nie tylko ze względów osobistych. rodziny mają prawo wierzyć, że przychodzą na groby swoich bliskich i mają prawo wierzyć, że ich szczątki są niesprofanowane. Są potrzebne również jako sposób dotarcia do wiedzy na temat tego, jakie były przyczyny katastrofy (…). Trzeba pamiętać, że w pewnym sensie ciała ofiar katastrofy smoleńskiej nie są tylko własnością rodzin, to była delegacja państwowa i państwo ma obowiązek wyjaśnić przyczyny zgonu i tej katastrofy. I niestety ciała są dowodem materialnym, który trzeba przebadać i państwo polskiego musiało to zrobić

– mówił wiceminister kultury.

Zostawiliście wrak i dowody materialne Putinowi jako triumf wojenny – powiedział Jarosław Sellin do posłów opozycji, którzy zarzucili PiS, że nie odzyskali jeszcze wraku TU-154M.

Z kolei Kornel Morawiecki powiedział, że należałoby szczątki ofiar katastrofy należałaby pochować w jednym grobie smoleńskim

To byłby wielki hołd wszystkim ofiarom oddany

– stwierdził.

– Nie widzę podobieństw w sposobie traktowania ofiar katastrofy smoleńskiej z tym, jak traktowano polskich oficerów w Katyniu. To zbyt daleko idące porównanie. Wtedy w Katyniu Rosjanie chcieli zniszczyć naród polski. W Smoleńsku jest wielka tragedia, był pośpiech, był bałagan rosyjski, ale nie chcę stawiać oskarżeń, że Rosjanie to specjalnie robili – dodał Kornel Morawiecki.

Przedstawiciel Platformy Obywatelskiej powiedział, że nie widzi błędów po stronie rządu kierowanego przez Donalda Tuska.

Jeśli doszło do błędu podczas identyfikacji – pamiętajmy, że w części identyfikacji brały udział rodziny – to one powinny być wyjaśnione

– powiedział Jan Grabiec z PO.

Poseł Kukiz’15 zwrócił uwagę że ciągle Polska ciągle nie podstawowego dowodu, jakim jest wrak samolotu.

Rząd oddał sprawę w ręce Rosjan. Umyto ręce od tej sprawy. Trochę jest wstyd . (…) Mija 7 lat od katastrofy smoleńskiej, a wrak ciągle jest na ziemi rosyjskiej. Myślę, że jak są w Polsce środowiska, które chwalą się dobrymi kontratakami z Rosją powinny się zjednoczyć I wymusić na Rosji oddanie wraku

– powiedział poseł Adam Andruszkiewicz.

Przypomniał jednocześnie jak działało państwo holenderskie, kiedy Rosjanie zestrzelili samolot tego kraju na terenie Ukrainy.

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj