Karkonosze: uwaga na kleszcze!

domena publiczna

Radio Wrocław ostrzega przed kleszczami w Karkonoszach.

Eksperci ostrzegają, że w Karkonoszach nie istnieją już takie miejsca, w których nie można spotkać kleszczy. Te pajęczaki “skolonizowały” najwyższe góry na Dolnym Śląsku. Aktywne są już na wiosnę:

– W ostatnich latach dotarły nawet w najwyższe rejony Karkonoszy. Jeszcze 20 lat temu nie występowały powyżej 700 metrów nad poziomem morza. Dzisiaj są na 1200 i wyżej – powiedział w rozmowie z Radiem Wrocław dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj.

Kleszcze są groźne, ponieważ mogą być nosicielami niebezpiecznych chorób. Konkretniej – boreliozy i zapalenia opon mózgowych. Warto wszakże pamiętać, że nie każdy kleszcz jest zakażony. Karkonoskie pajęczaki badane są przez naukowców czeskich.

– Nawet w strefie subalpejskiej, powyżej górnej granicy lasu, w Stefie kosodrzewiny, tam kleszcze występują. To nie jest straszenie, ale pamiętajmy jakie choroby mogą przenosić kleszcze – czytamy na portalu radiowroclaw.pl.

Co zrobić, aby nie zostać ukąszonym przez groźnego pajęczaka? Należy nie zapuszczać się w gęste zarośla i wysokie trawy, a także nosić odzież z długim rękawem i długie spodnie. Pamiętajmy też o nakryciu głowy. Będąc w Karkonoskim Parku Narodowym, nie należy schodzić ze szlaków.

Źródło: Radio Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ