Korupcja liczona w bilionach dolarów

dolary.jpg

Łapówki pochłaniają co roku na świecie od 1,5 do 2 bln dolarów – głosi raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) opublikowany w Londynie. Odpowiada to mniej więcej 2 proc. światowego PKB.

Ale bezpośrednie łapówki – podkreśla MFW – to tylko część „niezwykle złożonego problemu”. Korupcja generuje też obniżenie wzrostu gospodarczego, utratę niezapłaconych podatków, mniej środków na inwestycje publiczne oraz edukację i opiekę zdrowotną oraz utrwala zjawisko biedy. Największa skala problemu jest w krajach najuboższych i rozwijających się.

–   Biedni są dotknięci w sposób nieproporcjonalny, gdyż w większym stopniu są uzależnieni od usług publicznych, które stają się bardziej kosztowne na skutek korupcji – napisała we wstępie do raportu szefowa MFW Christine Lagarde. – Podczas gdy bezpośrednie gospodarcze koszty korupcji są dobrze znane, pośrednie koszty mogą być bardziej znaczące i wyniszczające”.

–   Korupcja ma szerszy żrący wpływ na społeczeństwo. Podważa zaufanie do rządów i prowadzi do erozji etycznych standardów prywatnych obywateli – dodała Lagarde.

Nie wymieniając w raporcie żadnych krajów z nazwy, napisano tam, że korupcji sprzyja uzależnienie od nieodnawialnych surowców naturalnych oraz konflikty o kontrolę nad nimi.

Podkreślono, że walce z korupcją sprzyjają zarówno konsekwentne surowe ściganie i karanie korupcji jak i ograniczenie stopnia regulacji prawnych, gdyż w ten sposób eliminuje się część okazji do łapówek dla urzędników. Przy czym ryzyko ich wystąpienia jest większe, gdy urzędnik ma dużo swobody w stosowaniu przepisów.

źródło: gazeta Obywatelska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj