Prezydent Duda będzie przyjęty w Meksyku z niezwykłymi honorami

duda.jpg

– Wizyta w Meksyku wpisuje się w dyplomację gospodarczą prezydenta Andrzeja Dudy; prezydent wziął na siebie rolę promowania polskich marek i polskich firm – powiedział w czwartek Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Jednym z punktów wizyty jest wystąpienie przed połączonymi izbami meksykańskiego parlamentu.

 

W sobotę Para Prezydencka udaje się z oficjalną wizytą do Meksyku; prezydent zabiera ze sobą polskich przedsiębiorców. Podczas wizyty planowane jest m.in. Polsko-Meksykańskie Forum Biznesowe; w stolicy – Mieście Meksyk – zainaugurowana zostanie działalność Zagranicznego Biura Handlowego PAIH.

– To będzie wizyta rozpoczynająca cykl wizyt prezydenta, promujących polską przedsiębiorczość, polskie firmy za granicą. To jest wizyta, która przede wszystkim wpisuje się w dyplomację gospodarczą prezydenta – powiedział minister Szczerski w czwartek na konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim.

Będzie to pierwsza – w historii relacji dwustronnych – oficjalna państwowa wizyta polskiego prezydenta w Meksyku.

Krzysztof Szczerski zapowiedział, że podczas tej wizyty zostanie podpisanych kilkanaście umów gospodarczych między Polską i Meksykiem, m.in. o współpracy gospodarczej, wspieraniu wzajemnych inwestycji i wzajemnym kredytowaniu inwestycji.

Jak dodał, celem wizyty jest szukanie dla Polski nowych partnerów biznesowych na świecie. – Odpowiedzialny rozwój wymaga dzisiaj także pozyskiwania globalnych partnerów gospodarczych, prezydent wziął na siebie także rolę promowania gospodarczej współpracy Polski, promowania polskich marek, polskich firm, ale także promowania relacji Polski z krajami, które do tej pory leżały poza najbliższym kręgiem naszego zainteresowanie – powiedział minister Szczerski.

– Jesteśmy przekonani, że ta wizyta przyniesie bardzo dobre owoce natury gospodarczej. Takie, które by zwiększyły obrót w handlu i wzajemne inwestycje – dodał Szef Gabinetu Prezydenta RP.

Podkreślił, że Meksyk jest bardzo ważnym krajem w regionie i partnerem Polski w ramach OECD a także jako kraj w grupie G20. – Szukamy partnerów wśród państw tej grupy. Dla nas będzie istotne, by zyskiwać w tej grupie państwa, które będą chciały z nami zawiązywać pogłębione relacje gospodarcze – dodał.

Poinformował też, że w trakcie wizyty w Meksyku, Andrzej Duda spotka się z prezydentem Meksyku Enrique Pena Nieto, wystąpi też przed połączonymi izbami meksykańskiego parlamentu. Zaznaczył, że szereg spotkań politycznych prezydenta odbędzie w kontekście polskich starań o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. – Ważne jest, aby Polska pokazywała się jako kraj aktywny na arenie międzynarodowej – podkreślił minister.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ