Wrocław: uczelnia chce wyburzyć zabytkowy kompleks?

domena publiczna

Uniwersytet Medyczny chce wyburzyć zabytkowy kompleks przy ulicy Bujwida we Wrocławiu – donosi Radio Wrocław.

Chodzi o budynki dawnej Królewskiej Kliniki Neurologicznej, którą kierował słynny psychiatra i neuropatolog Alojzy Alzheimer. Kompleks powstał za czasów pruskich, w 1907 roku. Od paru lat nie jest wykorzystywany, a utrzymanie kosztuje bardzo dużo. Uczelnia wystąpiła do konserwatora zabytków z prośbą o wyrażenie zgody na zburzenie dawnej kliniki.

Kompleks nie znajduje się co prawda w rejestrze zabytków, ale figuruje w gminnej ewidencji zabytków. Konserwator zabytków Agata Chmielowska jeszcze nie zapoznała się z pismem, jednak już teraz wyraża ubolewanie:

– To są momentami bardzo dobrze zachowane budynki, wykończone cegłą klinkierową, tworzące spójny i czytelny zespół i zwyczajnie jest to smutne, że właściciel – uczelnia wyższa – ignorując takie wartości występuje z takim wnioskiem i nie nie chce tych wartości zobaczyć bądź uszanować – mówi konserwator w rozmowie z Radiem Wrocław.

Rzecznic zka Uniwersytetu Medycznego Monika Maziak podkreśla, że tak naprawdę nie chodzi o wyburzenie, a zestawienie stosownych dokumentów na potrzeby ewentualnego inwestora. Pozytywna opinia od konserwatora zwiększa wartość działki, na której stoją budynki.

– Jesteśmy na etapie przygotowywania dla potencjalnego inwestora, który będzie chciał kupić teren, pełnej dokumentacji, stąd m.in. wniosek o wyburzenie – czytamy na portalu radiowroclaw.pl.

Źródło: Radio Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ