Czy kandydaci na radnych osiedlowych zawalczą o swój Ołbin? Wybory w niedzielę

MP Kandydaci do RO Ołbin, Kwiatkowski, Steller, Szymczak

Kandydaci do Rady Osiedla Ołbin, Ewa Steller, Błażej Szymczak i Rafał Kwiatkowski startują pod szyldem Zawalczmy o Ołbin. Niektórzy to doświadczeni samorządowcy, inni startują pierwszy raz. Wszystkim zależy na tym, aby ich osiedle było ładne i bezpieczne. Zapytaliśmy kandydatów o sławne diety i co zmieni się, jeśli już w najbliższą niedzielę, dostaną mandat społeczny od mieszkańców Ołbina.

 

Ludzie myślą, że radni osiedlowi zarabiają konkretne pieniądze w swoich radach, jak to jest na Ołbinie? Ewa Steller, jedna z radnych, która ubiega się o kolejną kadencję

Mamy roczną subwencję w kwocie 49 tys.zł, z tego, już odgórnie, przez Radę Miasta są kwoty przeznaczone na cele statutowe i administracyjne, w tym diety. Stała kwota diet dla 21 radnych, bo tyle osób liczy nasza rada, to 12 tys. zł na rok. Zatem już tu widać, że nie ma mowy o żadnych wielkich pieniądzach. My raczej otwieramy swoje portfele i dokładamy do różnych działań. Dieta powinna zapewnić nam zwrot kosztów paliwa czy parkingów. Przecież załatwiamy w urzędach mnóstwo spraw. Oczywiście można poruszać się komunikacją publiczną, niemniej czas, jaki poświęcamy na działania społeczne, po prostu zmusza nas abyśmy wykorzystywali swoje auta. Ale muszę dodać, że nie wszyscy radni otrzymują diety. Wynika to z ich zaangażowania, zdarza się, że nie włączają się w jakiekolwiek działania. Jeśli tak, to nie mogą pobrać nawet tej skromnej diety, która jest uznaniowa a którą ustalamy wspólnie podczas naszych zebrań. W przypadku Rady Osiedla Ołbin, radni otrzymywali diety dwa razy w roku, gdyby rozbić to na miesiące, to radny może liczyć na 50 do 100 zł., dlatego zdarza się, że nowo wybrani radni po 3,4 miesiącach rezygnują, widząc, że my nie mamy ani pensji, ani wysokich diet.

Błażej Szymczak, ponownie startuje do Rady Osiedla

Chcemy uporządkować tereny zielone. Na Ołbinie mamy 31 wnętrz podwórzowych o dużym potencjalne. Różne grupy wiekowe potrzebują różnych form aktywności. Ławka, krzewy i drzewa na małym klombie w zupełności wystarczy osobom starszym. W innej części podwórza, dzieci i młodzież powinny mieć różnorodne możliwości uprawiania sportów. Myślimy także o kierowcach, sami mamy auta i wiemy jak trudno w naszej okolicy znaleźć miejsce. Po konsultacjach z mieszkańcami widać, że najbliższa okolica jest najważniejsza. Dlatego wspólnie zawalczymy o Ołbin.

Rafał Kwiatkowski, pierwszy raz zawalczy o głosy mieszkańców

Mamy propozycję rozwiązania problemu śmieci i kubłów na podwórzach. Inwestycja jest co prawda nieco droższa od dotychczas stosowanych wiat ale uwzględnia wiele rzeczy naraz. To nowoczesny sposób odbioru odpadów komunalnych, zajmuje znacznie mniej miejsca, bo wszystko jest pod ziemią, jest czysto. Nie ma problemu grzebiących w śmietnikach ludzi, ani ptaków czy szczurów. Podziemne kubły już montowane są w Polsce, we Wrocławiu również i widzimy ich zalety.

MP Rafał Kwiatkowski

MP

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ