Konsultacje społeczne projektu uchwały antysmogowej

foto: umwd.dolnyslask.pl

W Domu Zdrojowym w Szczawnie Zdrój odbyły się konsultacje społeczne projektu uchwały antysmogowej dla województwa dolnośląskiego. W konsultacjach społecznych dla gmin uzdrowiskowych udział wziął Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

– Podjęcie uchwały antysmogowej dla województwa dolnośląskiego to jedno z ważniejszych zadań, jakie stoją w tej kadencji przed samorządem województwa. Walka o czyste i zdrowe powietrze jest naszą wspólną sprawą. Nie powiedzie się bez udziału w niej lokalnych samorządów, organizacji pozarządowych i zrozumienia tej potrzeby przez mieszkańców. Nie powiedzie się bez konkretnego zaangażowania powołanych do tego celu instytucji rządowych – powiedział marszałek Cezary Przybylski.
Główne założenia przedłożonych przez ekspertów projektów polegają na wyeliminowaniu spalania paliw złej jakości i wyłączenia z obiegu instalacji grzewczych i pieców grzewczych powodujących trującą emisję gazów i pyłów do atmosfery. Jednocześnie eksperci uznali, że nie we wszystkich obszarach województwa konieczne jest wprowadzanie takich samych przepisów i restrykcji.

− Walka ze smogiem i likwidacją niskiej emisji to problem globalny. Prowadzone są różnorodne działania, które mają tą emisję ograniczyć. Przeznaczamy ogromne środki unijne na taką walkę, ale to nie wystarczy. Nie wyobrażam sobie rozwiązania tego problemu bez wyraźnej i konkretnej pomocy finansowej rządu, zwłaszcza w przypadku uzdrowisk, których status jest już dzisiaj zagrożony. Proponowaliśmy wpisanie do Kontraktu Terytorialnego specjalnego programu dla uzdrowisk. Wstępne szacunki mówiły o potrzebach rzędu 800 milionów złotych. Niestety rząd nie zgodził się na takie rozwiązanie, a nasz budżet nigdy nie sprosta takim wydatkom – zaznacza Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Spotkania z samorządowcami oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych stanowią kolejny etap prac Zespołu roboczego ds. jakości powietrza w woj. dolnośląskim, powołanego przez marszałka województwa w marcu 2016 r.

Efektem tych spotkań będzie wypracowanie projektów uchwał antysmogowych, które następnie poddane zostaną otwartym konsultacjom społecznym, zgodnie z Ustawą z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Projekty dokumentów poddawanych otwartym konsultacjom społecznym zostaną zamieszczone na stronach internetowych oraz wyłożone do wglądu w siedzibach ww. instytucji – Urzędu Marszałkowskiego oraz Instytutu Rozwoju Terytorialnego.

Harmonogram konsultacji społecznych:

  • 7 kwietnia w Jeleniej Górze – spotkanie dla samorządów gminnych z obszaru jeleniogórsko-bolesławieckiego;
  • 11 kwietnia we Wrocławiu – spotkanie dla samorządów gminnych z obszaru wrocławskiego;
  • 13 kwietnia w Wałbrzychu – spotkanie dla samorządów gminnych z obszaru wałbrzysko-kłodzkiego;
  • 19 kwietnia w Legnicy – spotkanie dla samorządów gminnych z obszaru legnicko-głogowskiego;
  • 21 kwietnia w Szczawnie Zdrój – spotkanie dla gmin uzdrowiskowych;

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj