Prezydent: Państwo przywraca godność sobie, bo o nich pamięta, bo oddaje im honor

dudapl.jpg

– Dzisiaj trudno mówić, że jesteśmy w głębokiej żałobie, kiedy 75 lat temu zostali zamordowani. Dziś pochylamy nad nimi głowę, oddajemy im honor. To nie jest dzień żałoby, ale dla mnie, jako prezydenta, jest to dzień spełnienia obowiązku przez państwo polskie, które pokazuje co to prawdziwie znaczy jego interes. Interes bezpieczeństwa, wynikający ze służby dla RP – mówił prezydent Andrzej Duda.

W Pałacu Prezydenckim w obecności Prezydenta RP Andrzej Dudy rozpoczęła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin 12 ofiar totalitaryzmów.

– To ważny moment w historii państwa, kiedy państwo wreszcie może pochylić głowę, przywracając honor i godność tych, którzy będą mogli zostać pochowani, ale biorąc pod uwagę, że to bohaterowie walki o wolną i niepodległą ojczyznę, przecież nie tylko o wolność dla siebie walczyli, ale całego państwa, to w ten sposób państwo przywraca godność sobie, że o nich pamięta, że oddaje im honor, który zawsze był im należny. To właśnie początek tej ceremonii oddania honoru, pokazania tej godności, jaką oni w sobie niosą – mówił prezydent Andrzej Duda. – To ten państwowy, tak ważny dla RP element. Jako prezydent zawsze zadaję sobie pytanie, kto będzie walczył o ojczyznę, jeżeli nie będziemy pokazywali ich godności, jeżeli honor nie zostanie im oddany w odpowiedni sposób. Z drugiej strony to element ważny dla nas osobiście. (…) Że spokój odzyskuje się dopiero wtedy, kiedy można pochować swojego zmarłego, że wtedy rzeczywiście mam pewność, że na pewno nie żyje. Dopóki nie ma tych szczątków, tego grobu, to zawsze w głębi duszy kołacze się nadzieja, że żyje, że może się pomylili. Dopiero ten moment, kiedy tej śmierci można dotknąć, jest tym elementem pogodzenia się z nią i uspokojenia duszy – wskazywał prezydent.

– Dzisiaj trudno mówić, że jesteśmy w głębokiej żałobie, kiedy 75 lat temu zostali zamordowani. Dziś pochylamy nad nimi głowę, oddajemy im honor. To nie jest dzień żałoby, ale dla mnie, jako prezydenta, jest to dzień spełnienia obowiązku przez państwo polskie, które pokazuje co to prawdziwie znaczy jego interes. Interes bezpieczeństwa, wynikający ze służby dla RP – powiedział Duda.

– Cieszę się, że RP spełnia ten obowiązek wobec swoich wielkich synów. Chcę podziękować tym, którzy swoją wielką pracą, przyczyniają się do tego, że ten obowiązek możemy spełnić. (…) Zawsze w takim momencie trzeba powiedzieć, że lepiej późno niż wcale, bo w moim przekonaniu, od tego zależą też dalsze losy RP – powiedział prezydent podczas uroczystości.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ