W hołdzie Królowej Korony Polskiej


Parafia św Marcina w Barkowie wraz Towarzystwem Miłośników Kultury Kresowej i Urzędem Gminy Żmigród serdecznie zapraszają w środę 3 Maja na godz.12.45 na Gminne Obchody Święta Konstytucji 3 Maja i Królowej Korony Polskiej. Już po raz siódmy przed wizerunkiem NMP. Królowej Korony Polskiej spotkają się mieszkańcy gminy Żmigród, rozrzuceni po całej Polsce kresowianie, przedstawiciele Straży Granicznej i dolnośląskie władze samorządowe.
Losy Obrazu Królowej Korony Polskiej nierozłącznie związane są z Korpusem Ochrony Pogranicza. Co roku 3 Maja w Jej święto na wschodnim Wołyniu odbywało się wielkie święto z udziałem wojska, harcerzy i oficjeli z całego kraju. Po II wojnie światowej wraz z wysiedlonymi mieszkańcami trafił on na Dolny Śląsk , do Barkowa kolo Żmigrodu. Ryzykując własnym życiem i zdrowiem przewieźli oni Obraz i dzwony kościelne. Oprócz tego trafiło tutaj pełne wyposażenie kościoła.
         Pamięć o niezwykłych żołnierzach znad kresowych granic i ich Patronce w Barkowie trwa. Symbolem tego jest niezwykły pomnik na cmentarzu w Barkowie widoczny z drogi powiatowej Żmigród- Wołów. Jak mówią mieszkańcy to hołd oddany przeszłości i tym którzy ja tworzyli.
    Od kilkunastu lat przybywają do obrazu w Święto Królowej Korony Polskiej (3 maja ) jej liczni wyznawcy. Przybywają co roku byli mieszkańcy parafii Lewacze i ich dzieci i wnuki, przyjeżdżają przedstawiciele kontynuującej tradycje KOP- Straży Granicznej. Przed obrazem Królowej Korony Polskiej spotykają się byli żołnierze 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej którzy m.in odczytali swój testament do potomnych, w zeszłym roku ks. proboszcz Mariusz Grzesiowski dokonał zawierzenia całej parafii Królowej Polski. Co roku do Obrazu przekazywane są liczne wota od wdzięcznych wiernych. W tym roku obraz zostanie umieszczony w specjalnie zaprojektowanym dla niego ołtarzu wotywnym w którym oprócz wotów znajdą się: godło Korpusu Ochrony Pogranicza, krzyż 27 WDP AK oraz herb Ziemi Wołyńskiej. Mszę koncelebrować będzie ks kapelan kresowian Z.Słobodecki a homilie wygłosi wieloletni kustosz Obrazu Matki Boskiej Hetmańskiej we Wrocławiu ks.S.Pawlaczek.
    Z kolei Fundacja Kresy – Syberia zaprasza do odwiedzania wystawy plenerowej „Korpus Ochrony Pogranicza 1924 – 1939”, którą uroczyście otworzą przedstawiciele Straży Granicznej. Honorowy patronat nad wystawą objął Komendant Główny Straży Granicznej, a na potrzeby wystawy swoje zbiory udostępnili m.in. członkowie Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych oraz Muzeum Polskich Formacji Granicznych zaś jej twórcami są zarówno instytucje, jak i pasjonaci, kolekcjonerzy oraz rodziny i potomków żołnierzy K.O.P. z całego świata.
             Harmonogram spotkania
12.45 cmentarz rzym.kat w Barkowie złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem pamięci żołnierzy Korpusu Ochrony  Pogranicza i Polaków zamordowanych przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich.
13.00 Uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny koncelebrowana przez ks.Z Słobodeckiego, homilia ks.S.Pawlaczek  Poświęcenie i odsłonięcie ołtarza wotywnego Królowej Korony Polskiej.   Przekazanie wotów.
14.00 otwarcie wystawy plenerowej „Korpus Ochrony Pogranicza 1924 – 1939” przez przedstawicieli Straży Granicznej.
14.30 Koncert Orkiestry Dętej TON z Kościana
14.50 Biesiada przygotowana przez parafię św Marcina w Barkowie.
Oprawa mszy świętej w kościele pw. św Marcina w Barkowie: Orkiestra Dęta TON z Kościana. Od godz 14.00 pokazy sprzętu Straży Granicznej PSG Wrocław.
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ