135 mln zł na budowę ośrodków badawczych wrocławskich uczelni

artykuł sponsorowany
135 mln zł na budowę innowacyjnych ośrodków badawczych wrocławskich uczelni przeznaczył samorząd województwa dolnośląskiego. Dzięki tym pieniądzom powstaną laboratoria do badania produkcji i przetwórstwa żywności oraz wydobycia i przeróbki surowców.

 

Jak poinformował we wtorek na konferencji prasowej marszałek dolnośląski Cezary Przybylski, pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) dla Dolnego Śląska na lata 2014-20.

„Wsparcie rozwoju infrastruktury badawczo-rozwojowej w publicznych jednostkach naukowych i uczelniach to jeden z naszych priorytetów. Zależy nam, by te środki budowały potencjał innowacyjny regionu. To najlepszy sposób na zapewnienie trwałego rozwoju” – powiedział Przybylski.

Około 65 mln zł przeznaczono dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na stworzenie Regionalnego Centrum Innowacyjnych Technologii i Produkcji, Przetwórstwa i Bezpieczeństwa Żywności. Cała inwestycja ma kosztować 95 mln zł i będzie to sześć nowoczesnych ośrodków badawczo-wdrożeniowych, które będą zajmować się żywnością, w tym m.in. żywnością prozdrowotną.

„Dzięki centrum zdobędziemy nowoczesną infrastrukturę, która wyniesie naszą uczelnię do poziomu trzeciej generacji. Dotąd uczelnia zainwestowała ponad 260 mln zł w infrastrukturę, a ta kolejna inwestycja będzie domknięciem brakującego ogniwa” – powiedział rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Tadeusz Trziszka.

Ponad 70 mln zł wsparcia otrzyma projekt Politechniki Wrocławskiej, dotyczący budowy kompleksu nazwanego GEO-3EM-ENERGIA EKOLOGIA EDUKACJA. Ma kosztować ponad 104 mln zł i będzie to 12 nowoczesnych laboratoriów, łączących badania w różnych dziedzinach nauki, ale poświęconych surowcom.

„Dolny Śląsk jest najbogatszym w surowce polskim regionem i należy to wykorzystać. Chcemy opracować metody, które określą postępowanie od wydobycia po odpowiednią przeróbkę tych surowców, aż po wytwarzanie z nich materiałów najwyższej jakości” – powiedział rektor uczelni prof. Cezary Mandryas.

Z 2,2 mld euro w ramach RPO dla Dolnego Śląska na lata 2014-20, 70 proc. kwoty pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostała część z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Komisja Europejska w grudniu 2014 r. zatwierdziła, że 415,5 mln euro zostanie przeznaczone na przedsiębiorstwa i innowacje, przede wszystkim na badania, rozwój technologiczny firm i wzmacnianie ich konkurencyjności. Ponad 392 mln euro zaplanowano na produkcję energii ze źródeł odnawialnych, a ponad 340 mln euro – na rozwój infrastruktury transportowej.

PAP – Nauka w Polsce

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ