2 maja mija czas do złożenia Pit-u. Sprawdź co zrobić gdy przeoczysz termin

pit.jpg

Przypominamy, że w tym roku  składamy rozliczenie podatkowe do 2 maja. Ponieważ ostatni dzień kwietnia wypada w tym roku w niedzielę, czyli dzień wolny od pracy, PIT-a z rozliczeniem za zeszły rok będziemy mogli złożyć do 2 maja

W tym roku mamy trochę więcej czasu na rozliczenie podatku za ubiegły rok, będzie na to szansa także 2 maja. To dlatego, że 30 kwietnia wypada w dzień wolny od pracy. Ale nie proponowałbym odkładać tego na ostatni moment, choć istnieje także możliwość rozliczenia się z fiskusem do 2 maja. Ministerstwo finansów zachęca do rozliczenia w sposób elektroniczny, ponieważ jest to szybsze, łatwiejsze i bezpieczniejsze .

Przy rozliczeniu tradycyjnym w wersji papierowej zdarzają się często drobne błędy rachunkowe, które potem trzeba korygować. W przypadku rozliczeń elektronicznych, system e-Deklaracje pomaga podatnikom w rozliczeniu.

Jeżeli zapomnimy złożyć PIT w terminie wówczas możemy zostać ukarani grzywną w wysokości nieprzekraczającej  3,2 tys. zł.

Dr Krystian Mieszkała, ekspert od spraw podatkowych, podpowiada jak uniknąć kary finansowej:

W przypadku niezłożenia rozliczenia podatkowego w należytym terminie trzeba wykazać się tzw. „czynnym żalem”. W praktyce wystarczy, aby podatnik złożył pismo w urzędzie skarbowym, w którym przyzna się do niezłożenia PIT. W uzasadnieniu należy podać powód opóźnienia, dołączyć deklarację podatkową oraz zapłacić należny podatek wraz z odsetkami od zaległości (oczywiście jeżeli z rozliczenia wynika nam obowiązek zapłaty) – mówi nam dr Krystian Mieszkała. I dodaje: Należy to zrobić jak najszybciej, ponieważ jeżeli organ podatkowy sam zorientuje się, że podatnik nie złożył deklaracji to „czynny żal” będzie już bezskuteczny.  A to będzie skutkowało obowiązkiem zapłaty kary.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj