Dzisiaj Niedziela Miłosierdzia Bożego – tego święta żądał sam Jezus Chrystus

Wikimedia Commons/Lowdown/CC BY-SA 3.0

Dzisiaj, w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, Kościół katolicki świętuje Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Święto zostało ustanowione oficjalnie przez Jana Pawła II w 2000 r., jednak według „Dzienniczka” św. Faustyny, ustanowienia miał żądać sam Jezus Chrystus.

Pierwsza niedziela po Wielkanocy jest świętem Miłosierdzia, ale musi być i czyn; i żądam czci dla Mojego miłosierdzia przez obchodzenie uroczyście tego święta i przez cześć tego obrazu (Jezu Ufam Tobie)” – takie słowa Chrystusa można odnaleźć w „Dzienniczku” św. Faustyny Kowalskiej, której wielokrotnie objawiał się Zbawiciel.

Starania o ustanowienie święta podjęto już przed II wojną światową, a orędownikiem był ks. Michał Sopoćko, spowiednik św. Faustyny Kowalskiej. Po wojnie Konferencja Episkopatu Polski wystosowała w tej sprawie petycję do Watykanu, jednak w 1953 r. Święte Oficjum uznało, że nie należy ustanawiać święta Miłosierdzia Bożego w pierwsza niedzielę po Niedzieli Zmartwychwstania.

W kolejnych latach czyniono wiele zabiegów u ustanowienie święta, aż do radosnego finału w roku 2000, gdy papież Jan Paweł II podczas kananonizacji św. Faustyny ustanowił Drugą Niedzielę Wielkanocną Świętem Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła katolickiego. Święto Miłosierdzia Bożego bardzo mocno związane jest ze św. Janem Pawłem II. Papież-Polak zmarł 2 kwietnia 2005 r. po odprawieniu I mszy ze Święta Miłosierdzia Bożego. W 2011 r. w Święto Miłosierdzia Bożego został uznany błogosławionym, a w Święto Miłosierdzia Bożego w roku 2014 – świętym.

Źródło: telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ