Ile naprawdę zarabiają sędziowie?

fot: youtube

Sądy w całym kraju strajkowały przeciwko zapowiadanym zmianom w sądownictwie. Jedna z nich mówi o upublicznieniu oświadczeń majątkowych. Do tej pory można było tylko domyślać się, skąd takie oburzenie tym pomysłem. Ministerstwo sprawiedliwości przedstawiło jak wygląda przeciętne wynagrodzenie sędziego oraz o ile wzrosło w ciągu ostatnich lat. Przeciętne (!) miesięczne wynagrodzenie sędziów w latach 2012-2016 wynosi 16,5 tys. zł. To tyle ile zarabia szef polskiego rządu…

Słyszeliśmy już takie „kwiatki” jak „że za 2 tys. zł miesięcznie nie da się wyżyć, że za 6 tys. pracuje tylko „złodziej albo idiota”. Sędzia Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf stwierdziła, że za 10 tys. „dobrze żyć można tylko na prowincji”. Następnie okazało się ile zarabia prezes SN. Miesięcznie pobiera… 27 tys. zł.

Średnie pensje w wymiarze sprawiedliwości w latach 2012-2016 zostały ujawnione teraz przez ministerstwo sprawiedliwości. Kwoty przyprawiają o zawrót głowy. Zarobki w tym czasie wzrosły nawet o 3,6 tys. zł!

O sędziowskie zarobki zapytali posłowie Kukiz’15. W piśmie ministerstwa sprawiedliwości czytamy, że „sędziowie należą do jednej z najlepiej zarabiających grup zawodowych w Polsce”.

W 2012 r. sędziowie sądu apelacyjnego zarabiali przeciętnie 12,9 tys. zł. Cztery lata później dostawali już 16,5 tys. zł. Sędziowie sądów okręgowych w 2012 r. – 11,2 tys. zł; w 2016 r. – 13,9 tys. zł. Z kolei w sądach rejonowychprzedstawicielom temidy zarobki wzrosły z 8,8 tys. zł do 11 tys. zł. –​ Wysokość wynagrodzenia sędziów różnicuje staż pracy lub pełnione funkcje. W związku z pełnioną funkcją sędziemu przysługuje dodatek funkcyjny. Wynagrodzenie sędziów różnicuje ponadto dodatek za długoletnią pracę – podał w odpowiedzi wiceminister Łukasz Piebiak

– pisze „Super Express”

Należą do jednej z najlepiej zarabiających grup zawodowych w Polsce” i jednocześnie bardzo mocno protestowali przeciwko ujawnieniu ich majątków.

Jestem przeciwnikiem jawnych oświadczeń majątkowych, są fikcją

– powiedział niegdyś rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek.

Ich opór jest jednak daremny. Jeszcze w tym roku poznamy ich majątki.

źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ