KIEROWCY MOGĄ OD DZIŚ SPRAWDZIĆ SWOJE PUNKTY KARNE PRZEZ INTERNET

Policja zatrzymanie.jpg

Od dziś kierowcy mogą sprawdzić online liczbę punktów karnych za wykroczenia drogowe. Można to zrobić na stronie obywatel.gov.pl. Jedynym wymaganiem do korzystania z serwisu jest założenie profilu zaufanego ePUAP.

Do tej pory kierowca chcąc sprawdzić liczbę swoich punktów karnych, musiał udać się na komendę policji. Od dziś to się zmieni – mówi Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji.

Już od dziś kierowcy mają możliwość sprawdzenia drogą elektroniczną liczby punktów karnych, które nagromadzili, czyli po prostu online, bez konieczności wychodzenia z domu. Wcześniej takiej możliwości nie było, jeśli ktoś chciał sobie przypomnieć, mógł odwiedzić komisariat policji. Aby sprawdzić ile mamy tych punktów karnych, trzeba wejść na portal www.obywatel.gov.pl i tam na samej górze jest baner, który nas przekieruje bezpośrednio do usługi „sprawdź swoje punkty karne”. Żeby to zrobić musimy być posiadaczami profilu zaufanego, czyli naszego podstawowego podpisu elektronicznego, który służy nam do kontaktów z administracją – wyjaśnia Karol Manys.

Usługa jest także dostępna za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Obecnie taką możliwość dają trzy banki: PKO BP, ING Bank Śląski i Millennium.

Warto także zaznaczyć, że usługa „Sprawdź swoje punkty karne” to dopiero pierwszy etap Programu CEPiK 2.0. Kolejne e-usługi w ramach programu będą uruchamiane w 2018 r. Będą to m.in.: „Mój pojazd” – z możliwością sprawdzenia online szczegółowych informacji o pojazdach, czy też „Uprawnienia kierowcy” – gdzie będzie można sprawdzić informacje o uprawnieniach do kierowania pojazdami różnych kategorii.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ