Wrocławianie wybrali rady osiedli – wyniki

foto: FB Wrocław rozmawia

W niedzielę, 23 kwietnia 2017 r., odbyły się wybory do rad osiedli we Wrocławiu. Uprawnionych do głosowania było 483 277 osób. Głosowało prawie 27 tys. wrocławian. Frekwencja wyniosła 6%. O 798 miejsc w radach osiedlowych ubiegało się 1305 kandydatów.

Frekwencja w wyborach do rad osiedli we Wrocławiu wyniosła 6,0%, do godz. 12.00 – 1,7%. W poprzednich wyborach w 2013 r. frekwencja wynosiła 3,9%.

Sprawdź, kto został wybrany na Twoim osiedlu – lista

– Głosowanie zakończyło się o godzinie 20 w niedzielę, do godz. 5 nad ranem w poniedziałek liczyliśmy głosy. Tegoroczna frekwencja na poziomie 6% to niemal dwa razy więcej niż podczas poprzednich wyborów. Osobiście liczyłem, że więcej wrocławian zdecyduje o wyborze rad osiedi – mówi Andrzej Kubica, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej we Wrocławiu.

Czy doszło do naruszenia ciszy wyborczej?

Kadencja rad osiedli twa 4 lata. Pierwsze sesje nowych rad zwoła przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, gdy Miejska Komisja Wyborcza stwierdzi ważność wyborów.

– Teraz mamy 5 dni na zgłaszanie ewentualnych protestów wyborczych i 14 dni na ich rozpatrzenie przez MKW. Gdy ktoś się nie zgodzi z naszą decyzją, będzie mógł się odwołać do Rady Miejskiej. Do końca maja powinnyśmy mieć decyzję o ważności wyborów – zaznacza Andrzej Kubica i dodaje, że MKW ma informację o ewentualnym naruszeniu ciszy wyborczej na Nadodrzu. Chodzi o rozwieszane w niedzielę nad ranem plakatów oraz samochód wyborczy przed jednym z lokali.

– Czekamy na ustalenia policji w tej sprawie. Jeżeli okaże się, że to mogło mieć wpływ na wynik wyborów, to może skutkować ich unieważnieniem na tym osiedlu – dodaje Andrzej Kubica.

Statystyki

  • W wyborach uczestniczyło prawie 27 tys. wrocławian. Najwięcej głosów oddano na osiedlu Grabiszyn-Grabiszynek: Okręg nr 2 – 787, Okręg nr 1 – 701 i na Wojszycach – 771.
  • Najwięcej osób głosowało na osiedlach: Osobowice-Rędzin – 21,29% uprawnionych, Widawa – 20,87%, Pawłowice – 20,16%, Wojszyce – 17,87%.
  • Najmniejsza frekwencja była na osiedlach: Gajowice – 1,25%, Gadów-Popowice Południe – Okręg nr1 – 1,90%, Okręg nr 2 – 2,16%, Okręg nr 3 – 2,44%.
  • W 6 przypadkach Miejska Komisja Wyborcza wybrała radnych w drodze losowania. Było tak w sytuacji, gdy w rywalizacji o ostatni mandat dwóch kandydatów otrzymało taką samą liczbę głosów. Losowania przeprowadzono o na osiedlach: Nadodrze (1), Pracze-Odrzańskie (1), Rędzin (1), Krzyki-Partynice (1), Gajowice (2).
  • Nie przeprowadzono głosowania w 11 obwodowych komisjach wyborczych, na 9 osiedlach, w tym na 3 w całości (Muchobór Mały, Świniary, Bieńkowice), bo zarejestrowana tam liczba kandydatów była równa liczbie mandatów. Na pozostałych 6 osiedlach głosowań nie było tylko w niektórych komisjach.

    wroclaw.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj