Wałbrzych upamiętnia dawną szlachtę – powstanie Aleja Hochbergów!

foto: Fundacja Księżnej Daisy von Pless

Ród Hochbergów stał się patronem alei w Wałbrzychu – donosi Radio Wrocław.

Hochbergowie to ród arystokratyczny wywodzący się z Dolnego Śląska. Byli oni ostatnimi prywatnymi właścicielami zamku Książ w Wałbrzychu. W rękach tego rodu warownia pozostawała niezmiennie przez kilkaset lat. Teraz władze miasta postanowiły uhonorować dawną szlachtę, nadając ich nazwisko jednej z alei w Wałbrzychu.

Konkretniej, chodzi o aleję parkową, prowadzącą z Palmiarni do skrzyżowania z Jeździecką i Piastów Śląskich, która odtąd nazywać się będzie Aleją Hochbergów. Jedynym obiektem, który znajduje się wzdłuż tej drogi, jest Mauzoleum Hochbergów. Uchwała została podjęta przez Radę Wałbrzycha na wniosek Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

– Rodzina Hochbergów ma duży udział w budowaniu znaczenia miasta – mówi dla Radia Wrocław prezes Mateusz Mykytyszyn.

Droga zostanie uroczyście otworzona w połowie maja br. Wiadomo, że zjawi się tam przedstawiciel rodu Hochbergów – książę Bolko von Pless, wnuk słynnej księżnej Daisy.

Hochbergowie pochodzili z Niemiec, a dokładniej z Miśni (obecnie Saksonia), gdzie do dzisiaj znajduje się wieś Hohburg. Na Śląsk przybyli jeszcze w średniowieczu. W 1258 roku na dworze księcia Bolesława Rogatki wystąpił rycerz imieniem Dytryk de Hoberc. Początkowo pisownia nazwiska brzmiała właśnie “Hoberg” (na Hochberg zmieniono ją dopiero w czasach nowożytnych). Pod koniec XIII wieku rycerze z tego rodu służyli księciu świdnickiemu Bolkowi I. To właśnie ten władca nakazał zbudować zamek Książ.

Hochbergowie w posiadanie warowni weszli w 1509 roku. W 1666 roku zostali podniesieni do godności hrabiowskiej, a w 1847 roku objęli we władanie księstwo pszczyńskie. W latach 20. ubiegłego stulecia otrzymali obywatelstwo polskie (po odzyskaniu niepodległości przez Polskę Pszczyna weszła w skład II RP). Po dojściu do władzy Adolfa Hitlera zerwali z Niemcami i zostali uznani za wrogów Rzeszy, a Zamek Książ został później skonfiskowany przez nazistów. Hrabia Aleksander von Hochberg był żołnierzem 2 Korpusu Polskiego gen. Andersa i w jego szeregach walczył pod Monte Cassino.

RS

Źródło: Radio Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ