CO 15 SEKUND GINIE CZŁOWIEK

domena publiczna

W konferencji prasowej, która odbyła się podczas Konferencji w Okręgowej Inspekcji Pracy wzięli udział Roman Giedrojć – Główny Inspektor Pracy, Małgorzata Łagocka – Okręgowy Inspektor Pracy, Piotr Duda – Przewodniczący NSZZ „Solidarność” i Kazimierz Kimso – Przewodniczący Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”.

Przedstawiciele Inspekcji Pracy mówili przede wszystkim o wypadkach przy pracy i  efektach akcji 13 zł Nie kombinuj, podkreślając, że kontrole jednoznacznie wykazały, że jest b. duża skala patologii w tej dziedzinie. Przykładowo na Dolny Śląsku już odkryto, że 548 osobom zaniżono wynagrodzenia.

Przewodniczący Piotr Duda negatywnie odniósł się do propozycji ministerstwa rozwoju przewidujący powołanie rzecznika pracodawców wyposażonego w prawo wstrzymywania na pół roku kontrole inspekcji pracy. Uznał, że Związek w żaden sposób na to się nie zgodzi i będzie protestował. Podobnie Duda uznał, że patologią jest projekt obniżania składek na ubezpieczenia społeczne. To powrót do samozatrudnienia i nie jest to działanie prospołeczne – powiedział Przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Minister Giedrojć podkreślał jak ważne jest przestrzeganie bezpieczeństwa pracy. Podkreślał, że tam gdzie działają związki zawodowe wypadkowość jest mniejsza. Na świecie, według przeprowadzonych badań, statystycznie co 15 sekund ginie człowiek w miejscu pracy.

autor: Janusz Wolniak

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ