Sugestywne i poruszające. W Rynku otwarto wystawę dla Aleppo

materiały prasowe

Dziś w Rynku odbył się wernisaż niezwykłej wystawy w ramach akcji Dar dla Aleppo. Uwagę przykuwają zwłaszcza rysunki wykonane przez dzieci, naocznych świadków wojny. W wernisażu udział wzięli m.in. biskup Andrzej Siemieniewski, Ewa Mańkowska – wicemarszałek województwa dolnośląskiego oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Wystawa przedstawia niezwykle poruszające obrazy wojny w Syrii. Jej najważniejszą częścią są rysunki wykonane przez syryjskie dzieci, najczęściej w wieku 7-11 lat.

Dzieci te właściwie nie znają świata bez wojny. Ich rysunki są bardzo dosłowne, dlatego odmalowują dramat ludności cywilnej w sugestywny i wyrazisty sposób. Nie sposób przejść obok nich obojętnie – mówi Anna Szarycz, doradca prezydenta Wrocławia
iambasador akcji Dar dla Aleppo.

Wystawę uzupełniają zdjęcia, przede wszystkim zniszczonych syryjskich miasta, ale również cywili, którzy zdołali uciec przed wojną i mieszkają dziś w obozach dla uchodźców.

Celem akcji Dar dla Aleppo jest zebranie funduszy na  wyposażenie sali operacyjnej szpitala św. Ludwikaw Aleppo. Niezbędny jest specjalistyczny sprzęt, m.in. kardiochirurgiczny, respiratory czy rentgen do operacji ortopedycznych i neurologicznych, ale także generator prądu oraz urządzenia do uzdatniania wody.

Syryjczycy marzą o powrocie do normalności. Najpilniej potrzebna jest im pomoc pozwalająca podjąć odbudowę domów i infrastruktury, a także podstawowych rzeczy dających poczucie bezpieczeństwa. Służba zdrowia to jedna z najważniejszych kwestii w tym względzie. Pomóżmy lekarzom leczyć chorych i cierpiących w Aleppo – podkreśla prof. Wojciech Witkiewicz,dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, ambasador akcji Dar dla Aleppo.

W wernisażu wystawy dla Aleppo udział wzięli m.in. wicemarszałek województwa dolnośląskiego Ewa Mańkowska, wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Jerzy Skoczylas, a także biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Andrzej Siemieniewski.

Wystawę w Rynku, po północnej stronie, można oglądać do 15 maja.

Część rysunków z wystawy będzie można wylicytować podczas specjalnego koncertu „Arcymistrzowie. Dar dla Aleppo” w Narodowym Forum Muzyki, 18 czerwca 2017 r.

Akcję Dar dla Aleppo zainicjowały cztery kościoły chrześcijańskie z Dolnego Śląska – katolicki, ewangelicko-augsburski, prawosławny i greckokatolicki. Zaangażowały się w nią, oprócz  dolnośląskich władz wojewódzkich i samorządowych, również najważniejsze instytucje kultury, edukacji i biznesu z regionu.

Bardzo się cieszę, że ekumeniczny apel o pomoc dla szpitala św. Ludwika w Aleppo spotyka się z ogromną życzliwością wśród mieszkańców Dolnego Śląska. Na taką skalę po raz pierwszy kościoły chrześcijańskie naszej małej ojczyzny i tak wiele instytucji samorządowych, izb gospodarczych, zawodowych czy przedstawicieli świata kultury jednoczy się wokół wspólnego dobra, aby pomóc chorym i cierpiącym, naszym braciom
i siostrom w Syrii. Możemy być dumni, że jako Dolnoślązacy realizujemy tę inicjatywę wspólnie, ponad wszelkimi podziałami
– mówi biskup Andrzej Siemieniewski.

Włącz się w akcję. Pomóż szpitalowi św. Ludwika

Wystarczy wysłać SMS na nr 72405 o treści Ratuje (koszt 2,46 z VAT). Pieniądze można również wpłacać na specjalne konto. Akcja trwa do końca czerwca 2017 roku.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Konto PLN:

63102049000000850230555762 z dopiskiem “Dar dla Aleppo”

Konto EUR:

PL30102049000000870230555773 z dopiskiem “Dar dla Aleppo”

SWIFT: B PKO PL PW

Więcej informacji o akcji: www.dardlaaleppo.pl

Mateusz Nawrocki, PR EXPERT

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ