Nowe bezpłatne leki dla seniorów. Sprawdź!

leki.jpg

Osoby powyżej 75 roku życia będą mogły skorzystać z nowych, darmowych leków, które pojawiły się na liście bezpłatnych leków dla seniorów. Dodano głównie środki, których potrzebne są osobom chorującym na serce. W przypadku niektórych leków pacjenci będą mogli zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt zł na opakowaniu.

Zgodnie z ustawą, każdy, kto ukończył 75. rok życia, ma prawo do bezpłatnych leków, które znajdą się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia. Na nowej liście znalazły się leki wykorzystywane w leczeniu choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego oraz leczeniu objawowym nadczynności tarczycy, tachykardii, jaskry, a także stosowane w leczeniu nerwic lękowych.

Refundacja tych leków jest szczególnie ważna, bo aż u 53 proc. osób po 65. roku życia występuje niewydolność serca. Nadciśnienie tętnicze pojawia się u 59 proc. osób w wieku emerytalnym. Wśród dodanych na bezpłatną listę są środki, które kosztują nawet kilkadziesiąt zł. Lek amlessa na leczenie nadciśnienia w stabilnej chorobie wieńcowej kosztuje ok. 68 zł, Co-Prestarium, także na nadciśnienie – ok. 36 zł, Cilan dla osób z przewlekłą niewydolnością serca – ok. 22 zł.

Bezpłatne leki i wyroby medyczne dla osób starszych mogą przepisywać na receptę lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Jak podkreśla rząd, projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom seniorów, dla których kwoty wydawane na leki stanowią znaczną pozycję w ich budżetach domowych. Część tych osób, zazwyczaj cierpiących na kilka chorób, nie wykupuje przepisanych leków, bo są dla nich za drogie

Źródło: se.pl / TV Republika.pl

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ