Wystawa Centrum Historii Zajezdnia “Wrocław 1945-2016” historycznym wydarzeniem roku? To zależy od Ciebie!

fot. Marcin Jedrzejczak

Otwarte w ubiegłym roku Centrum Historii Zajezdnia wzbudza zainteresowanie nie tylko wśród wrocławian. Wystawa główna Zajezdni poświęcona powojennym losom ziem zachodnich intryguje i przyciąga tysiące odwiedzających. Doceniła to kapituła plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku, która zadecydowała o zakwalifikowaniu wystawy do finału 10. edycji konkursu, w którym o końcowych wynikach zadecydują sami internauci.

Wyróżnienie ekspozycji Zajezdni jest tym ważniejsze, że jest to jedyna inicjatywa historyczna z Dolnego Śląska, która została zakwalifikowana do finału konkursu. W kwalifikacjach do tegorocznej edycji nadesłano 250 zgłoszeń. Spośród wszystkich inicjatyw jurorzy wybrali 15 najważniejszych – ich zdaniem – projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja i multimedia”.

– Już samo zakwalifikowanie naszej wystawy do finałowego etapu plebiscytu jest dla nas miłym wyróżnieniem i sygnałem, że nasza praca spotyka się z pozytywnym odbiorem. To także ważny komunikat świadczący o tym, że jako społeczeństwo jesteśmy ciekawi naszych korzeni – mówi Marek Mutor, dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

W kategorii “Wystawa”, do której zakwalifikowała się ekspozycja “Wrocław 1945-2016”, znalazły się także:

  • Wystawa stała Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu,
  • Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach,
  • Jeńcy wojenni w Krakowie 1939–1945,
  • „Maria. Mater Misericordiae”.

Teraz o tym, która wystawa zdobędzie tytuł Historycznego Wydarzenia Roku zadecydują internauci. Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl, wybrać wystawę, na którą chce się oddać głos i zaakceptować regulamin. Głosowanie potrwa do 14 maja.

„Wydarzenie Historyczne Roku” jest ogólnopolskim Plebiscytem realizowanym od 2007 r., którego inicjatorem był portal historia.org.pl oraz Muzeum Historii polski. Celem konkursu jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych w trzech kategoriach: wydarzenia, wystawy oraz edukacji i multimediów.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ