Prezydent odznaczył wrocłąwiankę Zofię Teligę-Mertens

Dziś prezydent Andrzej Duda wręczył na Zamku Królewskim Ordery Orła Białego. Wśród odznaczonych są: Adam Tadeusz Bujak, Mieczysław Chorąży, Zofia Teliga-Mertens, Mieczysław Tomaszewski, Jan Krzysztof Kelus.

To zawsze bardzo wzruszający moment niezwykłego poczucia godności Rzeczypospolitej, kiedy mogę jako prezydent naszego państwa na piersiach osób najbardziej zasłużonych zawiesić to niezwykłe wyróżnienie, jakim jest Order Orła Białego, najstarsze i najwyższe polskie odznaczenie, starsze niż Konstytucja 3 maja. To order, który jest dla mnie wymownym symbolem polskiej wolności – mówił prezydent Andrzej Duda na Zamku Królewskim, wręczając odznaczenia Orderu Orła Białego.

– Państwo dla ojczyzny poświęcili całe swoje życie. Dla ojczyzny rozumianej także jako bliźni, jako człowiek, który jest dla mnie elementem społeczeństwa, dla rozsławiania ojczyzny na świecie. Dla ojczyzny rozumianej jako ojczyzna wolna, którą trzeba utrwalić, ukazać, poprzez wielki dorobek jej synów. To są państwa zasługi dla Rzeczypospolitej, która może być dumna. Bardzo serdecznie za to dziękuję – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego:

Adama Tadeusza Bujaka,

– Jana Krzysztofa Kelusa,

– Prof. dr hab. n. med. Mieczysława Chorążego,

– Prof. dr hab. Mieczysława Tomaszewskiego.

Zofię Teligę-Mertens,-

Pani Zofia Teliga-Mertens, która mieszka we Wrocławiu, dokonała rzeczy niezwykłej, symbolicznie i faktycznie unieważniając wyroki historii. W dzieciństwie zesłana została z rodziną do Kazachstanu. Po kilkudziesięciu latach uzyskała rekompensatę za utracony majątek rodzinny na Wołyniu, którą przeznaczyła w całości na mieszkania dla Polaków z Kazachstanu. Sprowadziła do kraju przeszło 200 osób dając im 40 własnych mieszkań.

Życiorys

W okresie II RP jej rodzina osiedliła się na Wołyniu. Jej ojciec Stefan Teliga został zesłany na Syberię, zmarł zanim dotarł do armii Władysława Andersa. Zofię Teligę-Mertens wraz z matką wywieziono do Kazachstanu[2]. W 1946 osiedliła się we Wrocławiu[1], gdzie ukończyła studia rolnicze[2].

W 1998 w ramach rekompensaty za utracone mienie zabużańskie wraz z matką otrzymała trzy wielorodzinne budynki na osiedlu w Szczytnicy, pozostawione przez wycofane z Polski wojska radzieckie. Wyremontowała je własnym sumptem, następnie zdecydowała się przeznaczyć ten majątek dla Polaków repatriowanych z Kazachstanu. Dzięki temu 40 rodzin przesiedlonych do Polski otrzymało od niej na własność mieszkania na osiedlu nazwanym przez nią „Kresówką”[2][1].

W 2011 jej działalność charytatywna została przedstawiona w filmie dokumentalnym Szklane domy pani Zosi[3].

W 2017 prezydent Andrzej Duda za działalność społeczną i charytatywną odznaczył ją Orderem Orła Białego (dekoracja nastąpiła w ramach obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja)[4]. W 2016 została wyróżniona Nagrodą Wrocławia[1].

źródło: TV Republika / wikipedia.org

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ