Wieczór ze Zbigniewem Cybulskim w Zajezdni

materiały prasowe

Przed nami kolejne spotkanie w ramach cyklu „W roli głównej: Wrocław”. 25 maja o godzinie 18.00 w kinie Zajezdni rozpocznie się pokaz filmu „Ósmy dzień tygodnia”. Gościem specjalnym projekcji będzie Dorota Karaś, autorka książki „Cybulski. Podwójne salto”.

Po projekcjach „Samych Swoich” Sylwestra Chęcińskiego oraz „Popiołu i diamentu” w reżyserii Andrzeja Wajdy, w Zajezdni zobaczymy kolejny film powstały we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych.

Oparty na opowiadaniu Marka Hłaski „Ósmy dzień tygodnia” powstał już w 1958 roku, jednak widzowie mogli zobaczyć go dopiero po 25 latach, w 1983 roku. Stało się tak ponieważ film Aleksandra Forda został zatrzymany przez cenzurę PRL-u stając się jednym z najdłużej blokowanym „półkownikiem”.

Gościem seansu będzie Dorota Karaś, autorka wydanej w ubiegłym roku biografii „Cybulski. Podwójne salto”, w której z reporterską dociekliwością przygląda się obu obliczom Zbyszka Cybulskiego. Opisuje dzieciństwo, o którym on sam nie mógł mówić w powojennej Polsce. Odsłania kulisy działalności legendarnego teatrzyku Bim-Bom i powstawania najsłynniejszych filmów tamtej epoki. Przede wszystkim jednak pyta o cenę sławy i o to, co naprawdę zabiło Zbyszka Cybulskiego.

Dlaczego cenzura na ćwierć wieku postanowiła ukryć film Aleksandra Forda? Co niedopuszczalnego znalazło się w opowiadaniu Marka Hłaski? Warto przekonać się o tym samemu podczas projekcji w Kinie Zajezdni.

Wieczór ze Zbigniewem Cybulskim w Zajezdni
Pokaz filmu „Ósmy dzień tygodnia” | spotkanie z Dorotą Karaś

25 maja, godz. 18.00
Bilety w cenie 5 zł dostępne w dniu wydarzenia

Partnerami cyklu „W roli głównej: Wrocław” jest Centrum Technologii Audiowizualnych oraz Studio Filmowe „Kadr”

Źródło: Krzysztof Żyła, „Ośrodek Pamięć i Przyszłość”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj