Piotr Duda: Obecna konstytucja nie jest dla ludzi, ale dla partii, które chciały zabetonować układ

fot: youtube

Najważniejsze jest to, żeby w Polsce wreszcie zaczęła obowiązywać konstytucja napisana dla obywateli, a nie dla elit. Jeżeli miałyby nad tym pracować partie, to patrząc na to, co dzieje się na scenie politycznej, można być pewnym, że napisanie dobrej konstytucji dla obywateli jest nierealne – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

To nie jest konstytucja dla ludzi, ale dla partii, które chciały zabetonować układ, jaki same stworzyły. Po 20 latach widzimy, że ta konstytucja ma wiele wad. Nasz projekt [projekt „Solidarności” przygotowany w 1994 r. – red.] był lepszy, ponieważ była w nim wpisana choćby instytucja weryfikacji sędziów, powołania sędziego śledczego, Prokuratorii Generalnej. W naszym projekcie proponowaliśmy też umocowanie Instytutu Pamięci Narodowej. Nic więc dziwnego, że ówczesne władze z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim na czele nie chciał się na to zgodzić – powiedział Piotr Duda.

– Najważniejsze jest to, żeby w Polsce wreszcie zaczęła obowiązywać konstytucja napisana dla obywateli, a nie dla elit. Jeżeli miałyby nad tym pracować partie, to patrząc na to, co dzieje się na scenie politycznej, można być pewnym, że napisanie dobrej konstytucji dla obywateli jest nierealne – zauważył przewodniczący NSZZ „Solidarność”

– Pamiętając, że konstytucja jest ustawą zasadniczą i nie można do niej wpisywać za dużo, chcemy, by znalazły się w niej pewne sprawy generalne dotyczące kwestii pracowniczych. Co do zasady konstytucja musi gwarantować równowagę między pracodawcami a pracownikami. Powinna definiować gospodarkę rynkową opartą na trzech filarach: swobody działalności gospodarczej, własności obywateli oraz dialogu społecznego – dodał Duda.

Źródło: Nasz Dziennik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj