Noc Muzeów we wrocławskim Oddziale IPN – Wrocław, 20 maja 2017

archiwum sb.jpg

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu już po raz dziewiąty weźmie udział w wydarzeniu kulturalnym jakim jest Noc Muzeów. Wszystkich zainteresowanych działalnością Instytutu, jak i tym, co „kryją” jego archiwa, zapraszamy do swojej siedziby znajdującej się przy ul. Sołtysowickiej 21a, w godz. od 18.00–23.00.

Organizatorzy informują, że ze względu na obowiązującą w IPN procedurę ochrony zasobu archiwalnego, zwiedzanie będzie odbywać się w kilkunastoosobowych grupach, w odstępach 15–20 minutowych.

Program:

1.  Wystawa plenerowa „Szachownice nad Europą. Lotnicy Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii 1940–1947” – przybliżająca losy i dokonania polskich lotników w czasie II wojny światowej. Archiwalne zdjęcia i dokumenty przedstawiają m.in. sylwetki wybranych pilotów, którzy w okresie powojennym powrócili do kraju i związali swój los z Dolnym Śląskiem. Wielu z nich, wśród których znajdują się kawalerowie orderu Virtuti Militari, z uwagi na swoją służbę w PSP w Wielkiej Brytanii było inwigilowanych przez komunistyczny aparat represji.

miejsce: parking Oddziału IPN we Wrocławiu

2. Rekonstrukcja naziemnego życia lotników – w wykonaniu grupy entuzjastów polskiego lotnictwa z Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego. Rekonstruktorzy zaprezentują umundurowanie i wyposażenie PSP na Zachodzie oraz różnego rodzaju pamiątki lotnicze z okresu II wojny światowej.

miejsce: parking Oddziału IPN we Wrocławiu

3. „Loty” na profesjonalnym symulatorze myśliwca F-16. Ilość „lotów” ograniczona. Zasady odbywania „lotów” dostępne m.in. na stronie internetowej wrocławskiego Oddziału IPN oraz profilu FB. (Regulamin dostępny od 15 maja)

miejsce: namiot na parkingu Oddziału IPN we Wrocławiu

4. Promocja gier edukacyjnych IPN: „303. Bitwa o Wielką Brytanię” (wersja XXL), „111. Alarm dla Warszawy”, „7. W obronie Lwowa”. Gry dedykowane są dla osób w wieku 8+ i 10+

miejsce: namiot na parkingu Oddziału IPN we Wrocławiu

5. Konkurs historyczny z nagrodami. Motywem przewodnim konkursu jest historia lotnictwa polskiego w okresie II wojny światowej. Regulamin konkursu dostępny m.in. na stronie internetowej wrocławskiego Oddziału IPN oraz profilu FB. (Regulamin dostępny od 15 maja)

miejsce: wejście główne Oddziału IPN we Wrocławiu

6. Sprzedaż publikacji IPN oraz o tematyce lotniczej

miejsce: parking Oddziału IPN we Wrocławiu

7. Zwiedzanie jednego z magazynów archiwalnych, połączone z prezentacją skanów wybranych jednostek dokumentacji aktowej, typowych dla zasobu archiwalnego, na przykładzie dokumentów dot. byłych lotników PSP Wielkiej Brytanii.

miejsce: magazyn nr 1 na parterze budynku A Oddziału IPN we Wrocławiu

8. Prezentacja pomieszczenia Kartoteki, połączona z omówieniem podstawowych środków ewidencyjnych zgromadzonych w zasobie archiwalnym.

miejsce: I piętro (od strony klatki ewakuacyjnej) budynku A Oddziału IPN we Wrocławiu

9. Punkt informacyjny w zakresie zasad udostępniania materiałów archiwalnych. Przyjmowanie wniosków o udostępnienie dokumentów od osób zainteresowanych.

miejsce: parking Oddziału IPN we Wrocławiu

Dojazd do Oddziału IPN we Wrocławiu:

autobusy linii: A, 116, 119, 128, 132 (dojazd do pl. Daniłowskiego) oraz bezpłatna komunikacja autobusowa M2 (do pl. Staszica)

tramwaje linii: 6, 11, 23 (do pl. Kromera)

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ