175 lat kolei na Ziemiach Polskich

materiały prasowe

Rocznica 175-lecia uruchomienia linii kolejowej Wrocław-Oława – najstarszej linii kolejowej na obecnym terytorium Polski, pierwszej na Dolnym Śląsku i jednocześnie jednej z pierwszych europejskich linii kolejowych, to wydarzenie istotne nie tylko dla historii kolejnictwa. 175 lat temu rozpoczęła się nowa ery w rozwoju gospodarczym i przemysłowym całego historycznego Śląska oraz jego stolicy – Wrocławia.

Dlatego też na 21 maja 2017 roku organizatorzy i partnerzy uroczystości rocznicowych przygotowali dla mieszkańców mnóstwo atrakcji związanych z tym historycznym wydarzeniem. Przejazdy zabytkowym pociągiem na historycznej trasie Wrocław-Oława, seminarium naukowe „Dziedzictwo Kolejowe Dolnego Śląska”, zwiedzanie Dworca Głównego z przewodnikiem czy też kolejkowe zabawy dla dzieci to cześć z nich.

Dlaczego świętujemy?

Otóż połączenie koleją głównych miast śląskich z innymi regionami, rozpoczęło szybki rozwój gospodarczy i społeczny. Linie kolejowe łącząc producentów z rynkami zbytu, umożliwiły rozwój przemysłu na niespotykaną do tej pory skalę. Rozpędzająca się gospodarka tworzyła miejsca pracy i spowodowała gwałtowny wzrost miast śląskich – w tym Wrocławia. Do końca XIX wieku powierzchnia i liczba ludności miasta wzrosła wielokrotnie.

Dla Dolnego Śląska jest to okres rozwoju nowych dziedzin gospodarczych. Następuje intensyfikacja wykorzystania bogatych złóż mineralnych i powstają liczące się okręgi przemysłowe. Ważnym motorem rozwoju była szybko rozbudowywana sieć kolejowa docierająca do każdej większej miejscowości Dolnego Śląska.

Spowolnienie rozwoju gospodarczego Dolnego Śląska związane ze zmianami politycznymi i gospodarczymi po II Wojnie Światowej, a także zmiany w technologiach wytwarzania doprowadziły pod koniec XX wieku do likwidacji wielu historycznych gałęzi gospodarki. Zmiany gospodarcze spowodowały likwidację wielu lokalnych linii kolejowych, a także związanej z nimi infrastruktury.

Sieć kolejowa, synonim nowoczesności regionu, stała się bogatym, ale nikomu nie potrzebnym dziedzictwem minionej epoki industrializacji. Szansą dla dolnośląskiej infrastruktury kolejowej jest powrót do lepszego wykorzystania transportu kolejowego, rozpoczęcie modernizacji głównych połączeń kolejowych oraz rosnące zainteresowanie dziedzictwem przemysłowym Śląska.

Rozwój turystyki kolejowej i przemysłowej pozwala na planowanie ponownego wykorzystania historycznych połączeń kolejowych już nie do celów przemysłowych, ale do tworzenia atrakcyjnych sieci komunikacji lokalnej oraz połączeń przeznaczonych dla rosnącego ruchu turystycznego.

RAMOWY PROGRAM OBCHODÓW:
9.45 Początek uroczystości na peronie 3 dworca Wrocław Główny
10:00 Odjazd pociągu specjalnego – rekonstrukcja historycznego odjazdu pierwszego pociągu z Wrocławia do Oławy (DWORZEC WROCŁAW GŁÓWNY)
12:30 – 15:30 Seminarium „Kolejowe Dziedzictwo Dolnego Śląska” (SALA SESYJNA DWORCA WROCŁAW GŁÓWNY)
12:30 – 17:00 Przejazdy muzealnego składu prowadzonego przez parowóz na trasie Wrocław – Oława – Wrocław (DWORZEC WROCŁAW GŁÓWNY – DWORZEC PKP w OŁAWIE)
12:00 – 17:00 Zwiedzanie Dworca Głównego PKP we Wrocławiu z Przewodnikiem,
12:00 – 17:00 Wystawa makiet kolejowych „KOLEJKOWO” (DWORZEC WROCŁAW GŁÓWNY)

Arkadiusz Förster

Źródło: Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ