PROF. G. UŚCIŃSKA: DECYZJA O PRZESUNIĘCIU PRZEJŚCIA NA EMERYTURĘ O 1 ROK SPOWODUJE WZROST ŚWIADCZENIA O OK. 8 PROC.

fot. pexels.com

Według naszych obliczeń i analiz, decyzja o przesunięciu pójścia na emeryturę o 1 rok spowoduje, że świadczenie to będzie wyższe o ok. 8 proc. – powiedziała w audycji „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam i Radia Maryja prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Zdaniem prof. Uścińskiej ZUS będzie w pełni przygotowany na wejście w życie ustawy obniżającej wiek emerytalny.

1 października wejdzie w życie ustawa obniżająca wiek emerytalny – do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Nie oznacza to jednak, że każdy ma obowiązek przejścia w tym wieku na emeryturę. Jak wskazuje prof. Gertruda Uścińska, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się, aby być gotowym na zmianę w polskim prawie.

Z chwilą uchwalenia ustawy obniżającej wiek emerytalny (16 listopada 2016 r.) ZUS rozpoczął przygotowania o charakterze organizacyjnym, prawnym oraz finansowym, by być przygotowanym na 1 października, kiedy ustawa wejdzie w życie – powiedziała prezes ZUS.

Podjęłam decyzję, aby wyodrębnić szczególną grupę pracowników, którzy będą doradzać klientom w kwestii przejścia na emeryturę – dodała.

Wyodrębniłam grupę 600 doradców, którzy od kilku miesięcy przechodzą różnego rodzaju szkolenia. Ich celem będzie doradzać klientom w sprawie przejścia na emeryturę. Będą oni we wszystkich jednostkach terenowych ZUS od 1 lipca. Zachęcam wszystkich, aby udali się do naszych doradców zanim podejmą ostateczną decyzję. Proponuję, aby każdy zobaczył, do jakiej wysokości świadczenia nabył prawo – podkreśliła prof. Uścińska.

Prezes ZUS wskazała, jaki wpływ na wysokość emerytury ma dłuższa praca.

Wykonaliśmy szereg różnych obliczeń i analiz, które jasno pokazują, że przeciętnie przesunięcie decyzji o przejściu na emeryturę o 1 rok daje wzrost świadczenia o ok. 8 proc. To jest dość istotny wzrost. Jeśli chodzi o kolejne lata, to będzie to odpowiednio wyższy wzrost świadczenia – powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

źródło: radiomaryja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj