Wałbrzych honoruje pamięć rodu Hochbergów

Bieniecki Piotr, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Już niebawem u bram parku książańskiego w Wałbrzychu zostanie otwarta Aleja Rodziny Hochbergów – podaje Radio Wrocław.

Uroczystości odbędą się o godzinie 17:00. Otwarcia dokonają prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless Mateusz Mykytyszyn, prezes Zamku Ksiaż w Wałbrzychu Rafał Wiernicki, miejscy radni – oraz książę Bolko Hochberg von Pless wraz z żoną Marie-Elisabeth.

– Jestem bardzo szczęśliwy i dumny. Z całego serca dziękuję prezydentowi, Radzie Miejskiej Wałbrzycha oraz Fundacji Księżnej Daisy von Pless za tak godne upamiętnienie mojej rodziny – powiedział Radiu Wrocław książę Bolko, który jest honorowym obywatelem Wałbrzycha.

Nazwisko dolnośląskiego rodu arystokratycznego będzie nosiła bezimienna jak dotąd aleja parkowa. Biegnie ona od ulicy Wrocławskiej do bramy lubiechowskiej, a następnie do miejsca, gdzie krzyżują się ulice Jeździecka i Piastów Śląskich. Hochbergowie władali Książem i okolicą przez kilka stuleci, trwale zapisując się w historii regionu.

– Upamiętnienie rodziny Hochbergów Aleją ich imienia jest nie tylko docenieniem przez radę miasta Wałbrzycha roli jaką ten śląski ród odegrał w naszej historii, ale także aktem sprawiedliwości dziejowej – twierdzi prezes Mykytyszyn w rozmowie z Radiem Wrocław.

Radni wałbrzyscy tak uzasadniają swoją decyzję w tej sprawie:

„Rodzina Hochbergów była w posiadaniu zamku Książ w latach 1509-1943, a przez stulecia miała także status właścicieli miast Wałbrzycha, Boguszowa, Świebodzice, Szczawna Zdroju czy Mieroszów. To rodzinie von Hochberg Wałbrzych i okoliczne miejscowości zawdzięczają skomunikowanie z zachodem Europy i dynamiczny rozwój, a ich dawna rezydencja zamek Książ jest dzisiaj najważniejszym zabytkiem Dolnego Śląska i jedną z największych polskich atrakcji turystycznych. Nazwanie dotąd bezimiennej alei biegnącej od ul. Wrocławskiej w kierunku Mauzoleum Hochbergów i zamku Książ Aleją Rodziny Hochbergów będzie nie tylko symbolicznym uznaniem ich zasług dla zamku Książ i Wałbrzycha, ale i całej ziemi wałbrzyskiej. Biorąc pod uwagę zasługi rodziny Hochbergów w rozwoju miasta i ziemi wałbrzyskiej oraz promowanie swojej dawnej siedziby rodowej, jako ponadregionalnej atrakcji turystycznej, podjęcie niniejszej uchwały jest w pełni uzasadnione.” – czytamy na portalu radiowroclaw.pl.

Źródło: Radio Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ