„Dzisiaj Żołnierze Wyklęci tryumfują!” – powiedział w Dzierżoniowie wiceminister Dworczyk

fot. ipn.gov.pl

„Dzisiaj Żołnierze Wyklęci tryumfują! Dzisiaj ci, którzy zostali skazani na wymazanie z ludzkiej pamięci, tacy jak Łupaszka, Uskok, Inka i tysiące innych żołnierzy antysowieckiego i antykomunistycznego podziemia zbrojnego, święcą tryumf!” – tak 20 maja w Dzierżoniowie mówił wiceminister Obrony Narodowej – Michał Dworczyk.

Słowa te padły w trakcie uroczystości odsłonięcia Pomnika Żołnierzy Wyklętych, który stanął w Dzierżoniowie, na skraju parku przy ul. Bielawskiej, niedaleko Ronda Żołnierzy Wyklętych. Minister Dworczyk mówił też:

„Żołnierze Wyklęci święcą tryumf, bo dzisiaj to o nich pamiętamy, a ich prześladowców się wstydzimy. Bo dzisiaj czcimy żołnierzy, którzy nie złożyli broni.”

W trakcie uroczystości, którą rozpoczęła Msza Święta w kościele Św. Jerzego (tu piękne kazanie wygłosił ksiądz prałat Edward Dzik), udział wzięło łącznie blisko 400 osób z Dzierżoniowa, a także z kilku innych miast i miejscowości Dolnego Śląska. W sobotnie popołudnie przemarsz orkiestry miejskiej, kompanii honorowej 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej, blisko dwudziestu pocztów sztandarowych oraz tłumu pozostałych uczestników przemarszu kojarzyć się musiał z patriotycznymi wydarzeniami przedwojennej Polski. W tym patriotycznym geście wyczuć można było bardzo podobnego ducha, na co uwagę zwracało wielu uczestników dzierżoniowskiej uroczystości.

Zabierający przed Pomnikiem głos w imieniu organizatorów Janusz Maniecki zauważył:

„Dzisiaj w Dzierżoniowie jest dzień wyjątkowy! Jest wyjątkowy dlatego, że przywracamy dziś pamięć o tych, którzy przed laty skazani zostali na zapomnienie. Plan wymazania żołnierzy podziemia antykomunistycznego z historii ostatecznie nie powiódł się komunistom, ponieważ dzisiaj w pamięci młodych pokoleń Polaków Żołnierze Wyklęci zajmują należne im miejsce!

Również burmistrz Dzierżoniowa, Dariusz Kucharski, dodał, że: „Historii nie da się wymazać i każdy musi mieć tego świadomość.” Zadeklarował też: „Bierzemy dziś ten Pomnik pod opiekę!” – i dodał – „a ja bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ten Pomnik powstał i będzie w Dzierżoniowie kolejnym miejsce pamięci.”

Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Dzierżoniowie powstał dzięki staraniom liczącego ponad 40 osób Komitetu Honorowego, na czele którego stanął poseł, wiceminister Michał Dworczyk (pomysłodawca całego przedsięwzięcia), a w którym znaleźli się też m.in. burmistrz Dariusz Kucharski, ksiądz dziekan Zygmunt Kokoszka, Janusz Maniecki, Irena Bukalska, Jarosław Kresa, Ireneusz Wagnerowski, Roman Kowalczyk, Roman Gabrowski, Zbigniew Zeń, Kazimierz Janeczko, Irena Skibniewska-Kozak, Tomasz Ligięza i wiele innych osób związanych z dzierżoniowskim środowiskiem lokalnym.

Wykonaniem Pomnika zajęli się członkowie Obywatelskiego Ruchu Patriotycznego, który blisko współpracuje także z innymi formacjami patriotycznymi z terenu dawnego województwa wałbrzyskiego, wspierając aktywnie działania Prawa i Sprawiedliwości.

W samej uroczystości, wspaniale oprawionej przez żołnierzy z 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej (dowódcą uroczystości był kapitan Michał Kowalczyk) z historycznym dodatkiem w postaci asysty z GRH 58 pułku piechoty, udział wzięli także poseł Ireneusz Zyska, dyrektor wrocławskiego Oddziału IPN – prof. Krzysztof Kawalec oraz przedstawiciele prawie wszystkich samorządów lokalnych z terenu ziemi dzierżoniowskiej (zabrakło tylko delegatów samorządu powiatowego oraz władz Pieszyc). Licznie stawili się kombatanci (nie tylko z terenu powiatu dzierżoniowskiego), a także przedstawiciele służb mundurowych, szkół oraz różnych organizacji patriotycznych.

autor: Jarosław Kresa

źródło: zPrawa.pl

czytaj również Historia ratowania żydowskiego farmaceuty przez polską rodzinę z Dolnego Śląska

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ