Niezalezna: Biznesmen sypie komu dawał łapówki (łącznie ponad milion). Na liście prokuratorzy i minister PO


Śledztwo dotyczące korupcji i powoływania się na wpływy w instytucjach przez biznesmenów z Podkarpacia zatacza coraz większe kręgi.  Marian D. miał wręczyć łapówki warte w sumie ponad milion złotych. Przyjmować je mieli m.in. politycy, prokuratorzy i urzędnicy. Śledczy jako korumpowanych wymieniają wiceministra infrastruktury z PO Zbigniewa R., byłego dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych z Krosna, byłego prokuratora apelacyjnego w Rzeszowie Annę H.

Według prokuratury biznesmen z Leżajska, Marian D. miał pomagać w remoncie budynków gospodarczych czy zagospodarowaniu ogrodu, finansować budowę domu, płacić za kupno samochodu, udostępniać swoje stacje benzynowe do tankowania za darmo. Przychylność miała być również zdobywana poprzez markowe alkohole.

Śledczy ustalili skalę przestępczego procederu – podaje RMF FM, przedstawiając konkretne kwoty. Niemal 350 tys. zł miał dostać emerytowany prokurator. Była szefowa rzeszowskiej prokuratury apelacyjnej miała dostać niewiele mniej, 150 tys. zł bezzwrotnej pożyczki oraz sfinansowanie auta za 100 tys. zł. Kolejnym podejrzanym jest ksiądz, który miał dostać sztabkę złota wartą 120 tys. zł. Podobną łapówkę oraz alkohol i darmowe paliwo miał dostać Zbigniew R. z PO – były wiceminister infrastruktury.

Biznesmen chciał załatwić m.in. pracę dla córek w wymiarze sprawiedliwości, decyzje ws. nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej, czy przychylność prokuratury i organów skarbowych w toczących się i przyszłych sprawach.

Zarzuty postawione są już części z podejrzanych osób. Prokurator H. nadal jest chroniona immunitetem. Śledczy zwrócili się o jego uchylenie ponad pół roku temu. Sąd dyscyplinarny zdecydował, by pozbawić kobietę tego przywileju. Decyzja nie jest prawomocna, a kolejna rozprawa w tej sprawie ma odbyć się 9 maja.

Źródło: rmf24.pl, niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

4 KOMENTARZE

  1. Dawał by żyło się lepiej . Bury też dostał sztabkę ale cisza jak makiem zasiał . Było tyle audytów w sprawach o nieprawidłowościach w ministerstwach i co też cisza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ