Ruszyła rozbiórka komina

23 maja, w samo południe, na terenie Elektrociepłowni Wrocław rozpoczęto demontaż żelbetowej konstrukcji komina. Ta złożona logistycznie operacja rozbiórki jest jednym z etapów planu modernizacyjnego KOGENERACJI S.A., polegającego na odnowieniu infrastruktury produkcyjnej.

Zadanie podzielono na kilka etapów. Jednym z nich było skucie wewnętrznej warstwy komina.  Równolegle, na zewnątrz komina, na wysokości 117 metrów zainstalowano windę towarowo-osobową, a w jego środku ruchomy podest, na którym stanęła zdalnie sterowana maszyna do kruszenia. We wtorek, 23 maja, oficjalnie zainaugurowano burzenie komina.

Rozbiórka komina jest dla KOGENERACJI dużym wyzwaniem, ponieważ prowadzone prace nie mogą zakłócić codziennego funkcjonowania elektrociepłowni, której głównym zadaniem jest produkcja ciepła i energii elektrycznej. Na przebieg rozbiórki wpływ będzie miała również aura – ze względów bezpieczeństwa prace będą mogły być prowadzone wyłącznie przy odpowiedniej pogodzie.

Wybraliśmy metodę sukcesywnej rozbiórki ze względu na bliskie rozmieszczenie wokół komina urządzeń elektrociepłowni. Mieszkańcy okolic elektrociepłowni nie odczują skutków prowadzonych prac, poza tym, że codziennie będą widzieli komin o około 1 metr krótszy w stosunku do dnia poprzedniego – wyjaśniał zebranym na inauguracji prac Wojciech Heydel, prezes zarządu KOGENERACJI.

Rozbiórka 120-metrowego komina to jeden z elementów porozumienia pomiędzy KOGENERACJĄ a władzami miejskimi, podjętego podczas budowy nowoczesnych instalacji odsiarczania i odazotowania spalin. Te zakończone w 2016 roku inwestycje pozwoliły wrocławskiej elektrociepłowni na pięciokrotne zmniejszenie emisji tlenku siarki i trzykrotną redukcję tlenków azotu. Funkcję burzonego komina przejął nowy komin instalacji odsiarczania, do którego kierowany jest teraz strumień spalin. Dzięki zrealizowanym inwestycjom zakład spełnia wymagania unijnej dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych, obowiązującej od 1 stycznia 2016 roku.

Wrocław jest miastem nie tylko dobrej, ale także czystej energii. KOGENERACJA jest w tym względzie niezawodnym partnerem wrocławian, który swoimi działaniami stale i konsekwentnie przyczynia się do poprawy jakości powietrza w mieście – podkreślał obecny na uroczystości prezydent Rafał Dutkiewicz.

Wyburzany komin był w chwili powstania najwyższą budowlą w mieście. Jego ciężar wynosił 3000 ton, na jego powierzchni zmieściłoby się pięć obrazów wielkości Panoramy Racławickiej, a do jego wypełnienia potrzeba byłoby około 18 milionów szklanek z wodą.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ