Prezydent Duda: Na szczycie NATO byliśmy państwem z podniesioną głową

– Kwestia wydatków na obronę, o której mówił Donald Trump, była dyskutowana na posiedzenia plenarnym. Jest determinacja ze strony Stoltenberga, Trumpa, absolutnej większości, aby te wydatki aktywnie zwiększać i to jest proces, który trwa i który jest realizowany. My swoje zobowiązanie realizujemy w ramach przeznaczenia 2% PKB na obronność, ale są już przygotowywane nowe rozwiązania dotyczące podwyższenia nakładów w Polsce do 2,2% PKB do 2020 r. i 2,5% PKB do 2030. Powiedziałem, że takie są polskie plany i Polska taką strategię będzie realizowała – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami po szczycie NATO w Brukseli prezydent Polski, Andrzej Duda.

Podwyższymy nakłady na obronność

– Rezultaty spotkania plenarnego z mojego punkt widzenia są bardzo zadowalające. Potwierdzono realizację postanowień szczytu w Warszawie, budowę przestrzeni bezpieczeństwa w naszej części Europy i nie ma żadnych obiekcji w tej kwestii i wielokrotnie w wystąpieniach państw podkreślano zasadność tego ruchu. Sekretarz Generalny NATO, Jens Stoltenberg podkreślał, że poprzez te działania, zapoczątkowane na szczycie w Walii, udało się pokazać, że NATO żyje, potrafi dostosować się do zmieniającej się sytuacji bezpieczeństwa, traktaty są traktowane poważnie. Nie muszę mówić, jak ważne dla Polski jest podkreślenie zobowiązań sojuszniczych – powiedział prezydent.

– Jest cały szereg realizacji zobowiązań sojuszniczych, których jeszcze niedawno nikt sobie nie wyobrażał. Co mocno chce podkreślić – na tym szczycie mieliśmy podniesioną głowę, bo jesteśmy tym państwem, które realizuje wszystkie podejmowane zobowiązania. Kwestia wydatków na obronę, o której mówił Donald Trump, była dyskutowana na posiedzenia plenarnym. Jest determinacja ze strony Stoltenberga, Trumpa, absolutnej większości, aby te wydatki aktywnie zwiększać i to jest proces, który trwa i który jest realizowany. My swoje zobowiązanie realizujemy w ramach przeznaczenia 2% PKB na obronność, ale są już przygotowywane nowe rozwiązania dotyczące podwyższenia nakładów w Polsce do 2,2% PKB do 2020 r. i 2,5% PKB do 2030. Powiedziałem, że takie są polskie plany i Polska taką strategię będzie realizowała – podkreślił Andrzej Duda.

„Przeświadczenie walki z terroryzmem jest powszechne”

– Powiedziałem też, że jesteśmy gotowi współdziałać w ramach NATO, także w ramach koalicji antyterrorystycznej. Sojusz, jako organizacja, wystąpi w koalicji przeciwko Daesh. Determinacja do walki z terroryzmem jest ogromna, wszyscy wiedzą, co stało się w Manchesterze. To przeświadczenie walki jest powszechne, nikt tego nie podważa, a prezydent Donald Trump powiedział, że trzeba walczyć, aż terroryzm nie zostanie wypleniony całkowicie. To było ostre przemówienie, z którym zgodzili się wszyscy. Mając na uwadze bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo Sojuszu, jesteśmy zwolennikami, że Sojusz musi roztaczać bezpieczeństwo w 360 stopniach, wokół miejsc, w których bezpieczeństwo państw Sojuszu jest zagrożone – stwierdził prezydent Duda. – Równie ważna jest strategia eksportu bezpieczeństwa – nasi żołnierze są w Afganistanie, są w Iraku, nasi żołnierze będą współdziałali na Łotwie i w Rumunii. Realizujemy działania sojusznicze i nie było do Polski żadnych zastrzeżeń – dodał.

źródło: telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ