Prezydent Carter o prof. Brzezińskim: Był błyskotliwy, oddany i lojalny

Wikimedia Commons/Kleinschmidt / MSC/CC BY 3.0 de

Na stronie Centrum Cartera były prezydent USA, Jimmy Carter, zamieścił wspomnienie zmarłego prof. Zbigniewa Brzezińskiego, swojego wieloletniego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.

„Był bardzo ważną częścią naszego zycia i był wspaniałym urzędnikiem państwowym” – napisał prezydent Carter. „Gdy zapoznałem się z jego imponującymi pismami naukowymi i politycznymi, poprosiłem go, aby doradzał w sprawach polityki zagranicznej podczas mojej pierwszej kampanii prezydenckiej. Od razu go polubiłem, a relacja pomiędzy nami wspaniale się rozwinęła. Był dociekliwy, innowacyjny i naturalnym był jego wybór na doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego, gdy zostałem prezydentem” – stwierdził Jimmy Carter.

„Pomógł ustalić mi najważniejsze cele polityki zagranicznej, był źródłem pobudzenia departamentu stanu i departamentu obrony, i wszyscy niezwykle cenili jego opinie. Odegrał kluczową rolę we wszystkich kluczowych zadaniach polityki zagranicznej w czasach mojej administracji” – przyznał prezydent. „Był błyskotliwy, oddany i lojalny, pozostając moim bliskim doradcą w Centrum Cartera Będę za nim tęsknić” – dodał.

Prof. Zbigniew Brzeziński zmarł minionej nocy w wieku 89 lat.

Źródło: cartercenter.org / Telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ