Ks. Jerzy Babiak: Ważne jest wychowanie w jednym środowisku

Don Bosko ucieszyłby się, gdyby zobaczył jak jego nauczanie wszczepiane jest dzieciom i młodzieży. Szkoła salezjańska wyróżnia się wśród innych szkół, przede wszystkim ze względu na czytelny system wartości wychowawczych, które będą opierały się o wartości chrześcijańskie. Tworząc liceum, szkołę podstawową czy przedszkole Salezjanie wychodzą na przeciw chrześcijan, zwłaszcza dużej części społeczeństwa katolickiego. System wychowawczy który będzie stosowany opracował św. Jan Bosco, nazwał systemem prewencyjnym. O nowej działalności salezjańskiej i ofercie edukacyjnej w rozmowie z Małgorzatą Paw.

Macie bardzo dobrze sformułowane cele wychowawcze, które wyraża motto św. Jana Bosco: ” Być dobrym chrześcijaninem i uczciwym obywatelem”.

Pomaga nam sprawdzona kadra nauczycielska. Ich wiedza, pasja i wyjątkowe zaangażowanie sprawiają, iż szkoła staje się drugim domem, drugą rodziną. Pomagamy kształtować młodych ludzi, ich codzienne społeczne i chrześcijańskie postawy. Z dekalogiem łatwiej żyć i potwierdzają to nasi absolwenci. Staramy się poszerzać ofertę edukacyjną a pomocna jest nowoczesna infrastruktura, którą doceniają zarówno dzieci jak i rodzice. To wszystko wpływa na lepsze poznawanie i utrwalanie wiedzy, na rozwijanie umiejętności. Kładziemy duży nacisk na rozwijanie talentów, na kreatywność.

Nie gasicie ducha?!

Przeciwnie, staramy się rozbudzać w dzieciach i młodzieży ich talenty, sprawić aby dostrzegali swoje indywidualności. Uczniowie będą mogli je rozwijać w różnych kółkach zainteresowań, od sportowych, artystycznych po przedmiotowe. Stawiamy na prace prospołeczne, dlatego mocnym akcentem jest krajowy i misyjny wolontariat, a wszystko po by, mogli rozwijać swoje pasje.

Nowością od nowego roku szkolnego jest uruchomienie przedszkola.

Zależało nam na ciągłości edukacyjnej, od przedszkola do liceum. To jest bardzo ważne, żeby dziecko mogło wzrastać w jednym systemie, w jednym  środowisku, które nie będzie burzyło jego wartości, za to będzie się rozwijało i utrwalało te postawy. Ważna też jest obserwacja wychowawcza. To, że dziecko będzie “w jednych rękach”, wychowawcy będą je znali, zatem i wychowanie będzie korzystniejsze. Dzieci od początku, będą znały osoby, które będą towarzyszyły w jego rozwoju. Nikt nie będzie się czuł zagubiony. To jest ważne aby rodzice wiedzieli, że przysyłając dzieci do naszej szkoły, ich pociechy będą w jednej przestrzeni wychowawczej.

Zajęcia w szkole salezjańskiej są jednozmianowe i poza-rejonowe. Oznacza to, że każdy może zapisać swoje dziecko?

Tak, wychodzimy z pełną ofertą dla wszystkich, również dla osób, które nie identyfikują się z wartościami chrześcijańskimi czy też są obojętni religijnie. Generalnie jest to szkoła przyjazna dla wszystkich, i choć ma swoją specyfikę, i swój system wychowawczy opierający się o wartości chrześcijańskie to jest to szkoła, która jest otwarta dla każdego. W dodatku edukacja salezjańska jest nieodpłatna i każdy rodzic z Dolnego Śląska może zapisać swoje dziecko.

Słowa ks. Bosco: Wychowanie jest sprawą serca, to motto salezjańskiej szkoły.

Tak, nam chodzi o czyste serce, cierpliwe, gotowe do poświęceń i oddane. Serce to nie tylko emocje, uczucie.

MP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ