Akcja Miasto: Wrocławianie zasługują na wygodne i funkcjonalne tramwaje

pixabay

W ostatnich dniach miasto rozpisało przetarg na zakup nowych tramwajów. Nowych, ale nie nowoczesnych. Dlaczego prezydent Dutkiewicz po raz kolejny chce zniechęcić wrocławian do korzystania z usług MPK? Ruchy miejskie postulują, by przetarg rozpisać na nowo i wzorem Warszawy, Poznania czy Olsztyna zainwestować w wygodne, dostępne tramwaje, które zapewnią nowy standard komunikacji miejskiej.

Moderusy Beta są przestarzałą konstrukcją bazującą na tramwajach produkowanych w latach 70. Mają one niską podłogę tylko w środkowym członie. W tej części znajdują się tylko 2 miejsca siedzące​, więc często zdarza się, że np. osoba starsza i tak musi wejść po schodach, aby usiąść. Ci pasażerowie muszą szukać odpowiednich drzwi, co jest uciążliwe szczególnie na przystankach podwójnych, bo nie wiadomo, w którym miejscu zatrzyma się tramwaj. Ponadto konieczność wchodzenia po schodach zwiększa czas wymiany pasażerów​i spowalnia tramwaje. ​- komentuje Krzysztof Papierniak z Akcji Miasto.

Jak mówi Aleksandra Zienkiewicz z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia: –

Inne polskie miasta kupują tramwaje całkowicie lub w większości niskopodłogowe. Poznań ostatnio zakupił 50 w pełni niskopodłogowych Moderusów Gamma. Olsztyn i Warszawa również inwestują w wygodne tramwaje ze 100% niskiej podłogi.​Dlaczego Wrocław chce tworzyć muzeum techniki na szynach? Może przyczyną jest to, że prezydent Dutkiewicz i zależni od niego politycy oraz radni korzystają z usług MPK zapewne tylko w czasie kampanii wyborczej?

 

Zakup wygodnych, niskopodłogowych tramwajów to jeden z kluczowych elementów strategii zachęcania wrocławian do korzystania z MPK, a dzięki temu zmniejszania korków w mieście. Musimy zapewnić mieszkańcom europejski standard przemieszczania się, również na liniach na Nowy Dwór, a także na Maślice, Jagodno czy Psie Pole, które powinny powstać w najbliższych latach. ​Zakup tramwajów, z których korzystają setki tysięcy wrocławian, jest jedną z rzeczy, na których nie można oszczędzać, zwłaszcza jeśli przestarzałe modele są niewiele tańsze od pojazdów wysokiej klasy. – stwierdza Aleksander Obłąk z Akcji Miasto.

Społecznicy złożyli wniosek o ponowne rozpisanie przetargu na zakup nowych tramwajów dla wrocławskiego MPK.​ Przedstawiciele Akcji Miasto i Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia wciąż mają nadzieję, że deklaracje prezydenta Dutkiewicza w zakresie Polityki Mobilności wreszcie zmienią się w czyny.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ