Jubileusz 200-lecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Stako, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

W 2017 roku mija 200 lat od założenia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, który powstał we Lwowie w 1817 r. z inicjatywy Józefa Maksymiliana Ossolińskiego. Akt fundacyjny Biblioteki – „Ustanowienie familijne” został zaaprobowany przez Cesarza Franciszka II Habsburga 4 czerwca 1817 r. Jednym z celów powołanej fundacji było gromadzenie, udostępnianie i zachowanie dla potomności piśmiennictwa i dzieł sztuki oraz innych narodowych pamiątek. Kolekcję założycielską stanowiły, ofiarowane przez Ossolińskiego, zbiory książek, rękopisów, numizmatów i muzealiów.

Ossolineum po dziś dzień realizuje cel Fundatora i jest instytucją, która wciąż poszerza swoje zbiory. Przypadający w tym roku jubileusz Ossolinem stanowi okazję, by przybliżyć 200 lat historii Zakładu, ściśle połączonej z historią Polski i dziejami narodu polskiego.

Patronat nad obchodami Jubileuszu objął Andrzej Duda – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Program Jubileuszu skierowany jest do szerokiej publiczności i składa się m.in. z:

 1. Wystawy Jubileuszowej
 2. Planszowej wystawy plenerowej
 3. Planszowej wystawy jubileuszowej – objazdowej
 4. Wystawy jubileuszowej we Lwowie pt. Kolekcje Ossolineum w zbiorach Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. W. Stefanyka
 5. Wystawy jubileuszowej we Lwowie pt. Kolekcja malarstwa Muzeum Lubomirskich w zbiorach Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego
 6. Konferencji naukowej
 7. Gali Jubileuszowej
 8. Plenerowego koncertu L.U.C
 9. Publikacji Wydawnictw Jubileuszowych

Dodatkowo obchody uświetnią okolicznościowe:

 1. Ekslibris 200-lecia Ossolineum, zaprojektowany i wykonany przez Wojciecha Jakubowskiego
 2. Karty pocztowe – publikacja i dystrybucja przez Pocztę Polską.
 3. Monety o nominałach 10 i 100 zł – wybicie i dystrybucja przez Narodowy Bank Polski.

Alicja M. Kliber

Źródło: Zakład Narodowy im. Ossolińskich

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ