Olszewski dla niezalezna.pl: Zależało nam na jak najszybszym i jak najskuteczniejszym wyprowadzeniu Polski spod wpływów Moskwy

Olszewski.jpg

– Chcieliśmy generalnej zmiany struktur państwowych. Potrzebne było dostosowanie okrągłostołowego, postkomunistycznego modelu, do rzeczywistych potrzeb demokratycznego państwa prawa. Ten proces należało rozpocząć od lustracji – były premier Jan Olszewski mówił dziś w Polskim Radiu 24 o celach, które chciał zrealizować jego rząd. Olszewski ocenił również dokonania obecnej Rady Ministrów z Beatą Szydło na czele.

5 czerwca mija 25 lat od “nocnej zmiany”. Przegłosowano wtedy uchwałę, która zobowiązywała ministra spraw wewnętrznych do udzielenia „pełnej informacji na temat urzędników państwowych od szczebla wojewody wzwyż, a także posłów i senatorów (…), będących współpracownikami Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa w latach 1945-1990”. Jan Olszewski został odsunięty od władzy.

Były szef rządu był dziś gościem Doroty Kani w Polskim Radiu 24.

– Chcieliśmy generalnej zmiany struktur państwowych. Potrzebne było dostosowanie okrągłostołowego, postkomunistycznego modelu, do rzeczywistych potrzeb demokratycznego państwa prawa. Ten proces należało rozpocząć od lustracji – mówił Olszewski.

 – Mieliśmy jasno sprecyzowane cele (…). Przede wszystkim zależało nam na jak najszybszym i jak najskuteczniejszym wyprowadzeniu Polski spod wpływów Moskwy – przekonywał były premier.

– Oprócz tego, chcieliśmy zabezpieczyć majątek narodowy, który pozostał po komunizmie, a był dobrem całego narodu. Wówczas rozpoczęło się już niesłychane rozgrabianie tego majątku, rozpoczęła się “dzika reprywatyzacja”.Trzeba było temu położyć kres. Moją pierwszą decyzją było wstrzymanie wszystkich transakcji prywatyzacyjnych, do czasu stworzenia ram, w jakich uwłaszczenie powinno było przebiegać – przypomniał Olszewski.

Jego zdaniem rząd pod wodzą Beaty Szydło ma szansę zbudowania państwa, które będzie rzetelnie spełniało warunki demokracji.

– Rząd premier Beaty Szydło to pierwszy rząd, który ma rzeczywiście szansę na dokonanie przełomu i naprawę naszego państwa, naszej gospodarki – powiedział Jan Olszewski.

źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ