We Wrocławiu pojawi się ponad 100 nowych autobusów

Lukas 3z, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

MPK Wrocław w ciągu najbliższego roku zamierza wzbogacić swój tabor o ponad 100 sztuk nowych, niskopodłogowych, klimatyzowanych autobusów. Część z nich – 60 pojazdów – to autobusy, który przewoźnik wydzierżawi od producenta wyłonionego w ponowionym przetargu. Z kolei dodatkowych 50 nowych autobusów może zostać zakupionych z pomocą dofinansowania z Unii Europejskiej. Celem MPK jest jak najszybsza wymiana najstarszych i najbardziej wysłużonych pojazdów Volvo, mających po 16 i 19 lat.

– Przeanalizowaliśmy liczne zapytania od producentów, które spływały do nas w trakcie poprzedniego postępowania. Zgodnie z otrzymanymi postulatami, dokonaliśmy zmian w zapisach dotyczących finansowania przedsięwzięcia. Firmę, od której wydzierżawimy autobusy, poznamy już 5 czerwca – mówi Prezes MPK, Jolanta Szczepańska.

MPK monitoruje także możliwości uzyskania dofinansowania z Unii Europejskiej na zakup pojazdów. Taka szansa pojawiła się w ogłoszonym w maju przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego konkursie w ramach Osi priorytetowej 3 związanej z gospodarką niskoemisyjną. Środki na zakup autobusów spełniających najnowocześniejsze normy spalania pochodzą z puli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego RPO WD 2014-2020.

– Oczywiście wszystko zależy od wyniku konkursu, na który poczekać będziemy musieli do początku przyszłego roku. Na chwilę obecną dokładamy wszelkich starań, żeby wniosek MPK był przygotowany jak najbardziej profesjonalnie. Zakup ekologicznych autobusów byłby ważnym krokiem w działaniach miasta zmierzających do redukcji emisji spalin. Bez względu na wynik konkursu nasz proces wymiany taboru na nowy na tym się nie kończy. Będziemy szukać innych źródeł finansowania i możliwości pozyskania dla Wrocławia nowych pojazdów – wyjaśnia Prezes MPK.

Na skutek planowanych działań MPK wymieni w ciągu najbliższego roku zużyte autobusy na nowoczesny, wygodny i ekologiczny tabor. Jednocześnie będzie sukcesywnie wyprzedawać wysłużone pojazdy. Miastu zależy na tym, żeby część z wycofanych z użytku pojazdów zyskała nowe życie. Tak dzieje się dzięki miłośnikom transportu, którzy już niejednokrotnie kupowali od MPK zabytkowy tabor. W zeszłym roku sprzedano volvo z 1996 i pojazd techniczny. Obecnie na sprzedaż wystawiony jest przemalowany na złoto tramwaj Konstal 102Na z 1972 r., który kiedyś służył za pojazd gospodarczy i pojazd nauki jazdy, a w 2016 r. uczestniczył w ceremonii otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury.

Źródło: Oficjalny Portal Miasta Wrocław, MPK Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ