Haniebne zachowanie ucznia w byłym obozie koncentracyjnym

Jacques Lahitte, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

O skandalicznym zajściu w byłym obozie koncentracyjnym informuje Radio Wrocław.

Uczniowie legnickiego Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących wybrali się na wycieczkę klasową do Rogoźnicy. Mieli zwiedzić były nazistowski obóz koncentracyjny Gross-Rosen, gdzie w trakcie II wojny światowej zginęło 40 tys. ludzi. Obecnie na terenie b. obozu znajduje się muzeum. W trakcie wycieczki uczniowie oglądali film i wysłuchali wykładu przewodnika. Jeden z młodych ludzi wykonał skandaliczny gest:

– Jeden z uczniów z grupy na terenie muzeum przy szubienicy wykonywał gesty symulujące oddawanie moczu. Ta fotografia została potem zamieszczona w internecie… Oburzenie, ale głównie żal, że tyle poświęcamy pracy, a jeden taki wybryk staje się zaprzeczeniem idei, której my się poświęcamy, dla której pracujemy – mówi dyrektor muzeum Janusz Barszcz.

Zdjęcie szybko wyciekło do internetu i zostało namierzone przez pedagogów. Teraz chłopak został postawiony przed komisją wychowawczą. Przeprosił i wyraził skruchę, w ramach kary jego zachowanie zostanie obniżone. Jest nieletni, więc nie będzie pociągnięty do odpowiedzialności za bezczeszczenie miejsca pamięci. Być może zostanie mu przydzielony kurator.

– Organizujemy te wycieczki właśnie dla takich młodych ludzi, żeby ich nauczyć, jak dalej krzewić pamięć o ofiarach. Natomiast – pomimo, że wcześniej uczniowie widzieli film i zwiedzali z przewodnikiem były obóz koncentracyjny – kierowała nim głupota, lekkomyślność. On zupełnie nie zdawał sobie sprawy z tego, że źle robi – mówi wicedyrektorka Marzena Chrzanowska.

Źródło: Radio Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ