Nagroda Jana Nowaka Jeziorańskiego dla kardynała Henryka Gulbinowicza

gulbinowicz.jpg

Od 13 lat Wrocław honoruje wybitne postaci lub instytucje, za “myślenie o państwie jako dobru wspólnym”’. Nagrodę otrzyma arcybiskup senior archidiecezji wrocławskiej, kardynał Henryk Gulbinowicz. Uroczystość, tradycyjnie odbędzie się 4 czerwca, na dziedzińcu Ossolineum.

Kardynał Henryk Gulbinowicz ma wiele nagród i wyróżnień, bo to i postać nietuzinkowa. Jest uhonorowany Orderem Orła Białego i medalem wrocławskim. Wiele osób, zarówno duchownych jak i świeckich podkreśla bezpośredniość kardynała w osobistych  kontaktach. Umie zjednywać sobie ludzi. Rafał Dutkiewicz, gość Radia Rodzina podkreśla, że kardynał jest  człowiekiem z niezwykłym poczuciem humoru i zmysłem marketingowym. Milenium Wrocławia był pomysłem kardynała, tak samo jak Kongres Eucharystyczny, a wcześniej w 1989 roku zaprosił młodzież z Taizé.

W latach ’80 zaczynała się Solidarność, potem wprowadzono stan wojenny. Służba bezpieczeństwa nazywała kardynała szeryfem polskiego episkopatu. Niewątpliwie kardynał Henryk Gulbinowicz odegrał znaczącą rolę w kształtowaniu myślenia związanego z przyszłą Polską w czasie stanu wojennego, a także potem, już w wolnej Polsce. To laureat godny każdej nagrody, wrocławianie bardzo dobrze wspominają dokonania w sferze duchowo-społecznej Gulbiego, jak nieoficjalnie o Nim mówią.

Jak wyjątkową postacią dla piastowskiego grodu i to widać, gdy pojawi się, praktycznie gdziekolwiek. Eminencję wrocławianie zawsze serdecznie witają, pozdrawiają, zagadują. Kardynał znany jest z dużego poczucia humoru. Ilekroć spotykał duszpasterzy akademickich, mieli słyszeć: – nawróć się!, o czym często mówi ks. Stanisław Orzechowski. Po Wrocławiu krąży legenda związana z prawdziwym wiekiem kardynała. Duchowni mówią, że na Katedralnej metryka miała spoczywać w sejfie, razem z trzecią tajemnicą fatimską. Tajemnica została w międzyczasie ujawniona, metryka jeszcze nie.

Nagroda, co roku ta sama, wykonana z brązu i szkła według projektu wrocławskiego mistrza medalierstwa, prof. Jacka Dworskiego, o artyście pisaliśmy https://wdolnymslasku.com/2017/04/29/statuetka-dla-kardynala-henryka-gulbinowicza/

źródło: Radio Rodzina

MP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ