Student z Wrocławia wysłał raka w kosmos

Student kierunku lekarskiego Dawid Przystupski dostał się do półfinału prestiżowego europejskiego konkursu kosmicznego Odysseus Space Contest2017. Sukces umożliwiły badania, które prowadzi na wysłanych poza atmosferę komórkach.

Dawid Przystupski na co dzień studiuje na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Swoje dwie pasje, astronomię i medycynę, połączył w projekcie Sky is no limit. Razem z Bartłomiejem Ziętkiem z Politechniki Wrocławskiej wysłał poza atmosferę żywe komórki.

Dawid w konkursie Odysseus Space Contest startował już w poprzedniej edycji. Zazwyczaj badania w czasie lotów kosmicznych są przeprowadzane w skali makro – wiemy, co dzieje się z sercem, nerkami, naczyniami krwionośnymi. Jednak Dawid zauważył, że mało jest badań prowadzonych na poziomie komórkowym. Dlatego rok temu badał wpływ przeciążeń na komórki drożdży i roślin. Swoimi doświadczeniami podzielił się na ostatniej konferencji Puzzel, za co został wyróżniony.

Jak sam przyznaje, tegoroczny projekt jest bardziej zaawansowany. Dzięki temu, że Dawid w trakcie pierwszej edycji poznał Bartka Ziętka, studenta automatyki i robotyki, w tym roku mógł skupić się przede wszystkim na części związanej z badaniem komórek. Dołączył do działającego przy Katedrze i Zakładzie Biochemii Lekarskiej Studenckiego Koła Naukowego Biologii Komórki Nowotworowej. Wkręcony w działalność koła postanowił w tym roku wysłać do stratosfery materiał biologiczny, na którym pracują tu najczęściej – komórki nowotworowe (rak jajnika) oraz komórki zdrowe (fibroblasty z dziąsła). Komórki wróciły i, co zaskakujące, przeżyły.

– Jeżeli mówimy o przestrzeni na takiej wysokości, na jaką wleciał nasz balon wypełniony wodorem (33 km), temperatura jest dużo niższa. Potrafi spaść nawet do -80 ˚C. Ciśnienie jest dużo mniejsze, jest większa radiacja. Przed lotem byłem pewien, że największym problemem dla komórek będzie temperatura. Jednak wyniki mnie zaskoczyły. Porównałem komórki, które wróciły z tymi, które przygotowywałem podczas symulowanych badań w laboratorium. Widać, że ich przeżywalność nie wynika wprost z obniżonej temperatury. Komórki wysłane poza ziemską atmosferę nie zachowywały się tak samo jak te, które zamroziłem tu, na Uniwersytecie.

Dokładne wyniki obserwacji zaprezentowane zostaną 5 czerwca w Warszawie. Do tego etapu zakwalifikowało się tylko 26 zespołów z całej Europy. 7 czerwca poznamy wyniki konkursu.

Źródło: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ