Bitwa pod Dobromierzem – zwycięstwo Fryderyka II

272 lat temu na polach pod Dobromierzem rozegrała się wielka bitwa. Było to jedno z największych starć podczas wojny o sukcesję austriacką.

Dobromierz to dolnośląska wieś położona pod Strzegomiem (powiat świdnicki). Dawniej nosiła nazwę Hohenfriedenberg, co po zmianie granic tłumaczono jako Wysoka Góra Pokoju. W trakcie tzw. wojny o sukcesję austriacką w dniu 4 czerwca 1745 roku doszło tu do starcia między wojskami Królestwa Prus pod wodzą Fryderyka II a armią austriacką, wspieraną przez Elektorat Saksonii.

Śląsk w efekcie I wojny śląskiej (1740-1742) znalazł się w większości pod panowaniem Prus, które odebrały go Czechom. Władcami Czech byli podówczas austriaccy Habsburgowie, a konkretniej Maria Teresa (córka cesarza Karola VI), która nie chciała pogodzić się z utratą cennego regionu. Gdy Fryderyk II dokonał nieudanej inwazji na terytorium czeskie, armia austriacko-saska licząca ok. 72 tys. żołnierzy przystąpiła do kontrofensywny i wkroczyła na Śląsk. Gdy zbliżały się do Strzegomia, napotkały na liczącą ok. 66 tys. żołnierzy armię pruską z samym królem na czele.

Fryderyk II w nocy przeprowadził swoje oddziały w rejon Strzegomia i zaskoczył przeciwników, atakując o świcie. Po kilku godzinach walki idącyw straży przedniej Sasi musieli się wycofać. W drugiej fazie bitwy Prusacy ścierali się z Austriakami, którzy wreszcie ustąpili pola. Bitwa była już rozstrzygnięa, gdy pruscy kawalerzyści przypuścili szarżę, zdobywając 67 sztandarów. Austriacy i Sasi utracili 13 200 zabitych, rannych i wziętych do niewoli. Po stronie pruskiej straty sięgnęły 4800 żołnierzy.

Król Prus liczył, że Maria Teresa zrezygnuje z pretensji do Śląska. Tak się jednak nie stało. Pruskie panowanie nad tą prowincją zostało utrwalone dopiero 20 lat później, po kolejnej wojnie, która omal nie doprowadziła państwa Fryderyka II do upadku.

RS

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ