Upamiętnienie gen. „Burzy” Karlińskiego

foto: MON

Z dziejów takich ludzi, takich bohaterów jak generał brygady Stanisław “Burza” Karliński możemy dziś wydobywać cenne wartości i kształtować nimi polski naród– mówił w niedzielę szef MON Antoni Macierewicz w Sanktuarium Matki Bożej na Pociesznej Górce.

Szef resortu obrony narodowej oraz ppłk Halina Kępińska – Bazylewicz „KORA” uroczyście odsłonili tablicę upamiętniającej pierwszą potyczkę oddziału Armii Krajowej pod dowództwem gen. Stanisława “Burzy” Karlińskiego.

Minister Macierewicz  przyznał, że ma głębokie poczucie, że wraz z odsłonięciem tej tablicy odsłaniana jest i przywracana wielka bohaterska historia ziemi piotrkowskiej, historia Polski, gen. “Burza” Karliński był uosobieniem bohaterskiej historii, którą tworzył i wyszarpywał z polskiej ziemi.

Ppłk Halina Kępińska-Bazylewicz “Kora”, która osobiście znała generała, wspominając go, powiedziała, że był to żołnierz, który urodził się z instynktem dowódcy, który był poważany i szanowany przez swoich żołnierzy.

Tablica na obelisku została poświęcona przez księdza arcybiskupa Stanisława Nowaka, a ceremonię odsłonięcia poprzedziła uroczysta msza św.

****

Gen. bryg. Stanisław Burza-Karliński urodził się 30 marca 1921 roku w Dąbrowie  k. Ręczna. Absolwent Szkoły Podoficerów Piechoty dla Małoletnich w Śremie. Podczas inwazji niemiecko-sowieckiej 1939 roku walczył w składzie 52 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych. Wzięty pod Lwowem do niewoli przez Armię Czerwoną, 30 września 1939 roku zbiegł z konwoju. Od października 1939 roku żołnierz Służby Zwycięstwu Polski, a następnie Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej w Inspektoracie Piotrków Trybunalski. W latach 1943-1945 dowódca Oddziału Partyzanckiego „Burza”. Od lipca 1944 roku walczył w składzie 25  Pułku Piechoty AK. Od kwietnia 1945 roku dowodził Ruchem Samoobrony Armii Krajowej  i Narodu na terenie dawnego Inspektoratu Piotrkowskiego AK. Od września 1945 roku współorganizował Obszar Pomorski Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci, zamienioną na długoletnie więzienie, w latach 1946-1956 odbywał karę we Wronkach. W latach 1980-1990 działał w Kanadzie na rzecz NSZZ „Solidarność”, uczestnicząc w pracach wielu organizacji polonijnych, m.in. jako członek Zarządu Głównego Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Po powrocie do Polski wieloletni Prezes Piotrkowskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Uhonorowany Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych dwukrotnie, Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Medalem Wojska czterokrotnie, Medalem „Pro Memoria” i Medalem „Pro Patria” oraz wieloma innymi odznaczeniami. Honorowy Obywatel Piotrkowa Trybunalskiego.

źródło: MON

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ