200 lat Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Stako, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Ossolineum we Wrocławiu to jedna z najważniejszych polskich instytucji, która łączy funkcje naukową, edukacyjną, historyczną, kulturową, społeczną oraz polityczną. – Dwustulecie Ossolineum to wyjątkowe wydarzenie, bo niewiele jest instytucji w Polsce, które tak długo zachowały ciągłość istnienia – mówi dr Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego im Ossolińskich.

Wydarzenia związane z jubileuszem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich zaplanowano na kilka miesięcy, ich kulminacyjnym momentem będzie 5 czerwca gala w Operze.

Ossolineum to instytucja, przed którą przed 200-tu laty jej twórca postawił trudne zadanie – mówi dr Adolf Juzwenko, Dyrektor Ossolineum. – Miała ona pomagać zniewalanemu narodowi w zachowaniu własnej tożsamości. Ossoliński uznał, że skutecznie służyć będzie temu przedsięwzięciu instytucja, w skład której wejdą Biblioteka, Muzeum i Wydawnictwo.

Ossolińskie zbiory biblioteczne i muzealne ułatwiały historykom i twórcom literackim badanie dziejów Rzeczpospolitej i jej związków z Europą, a publikacje Ossolińskiej Oficyny wydawniczej docierały do Polaków we wszystkich zaborach.

Dzisiaj Ossolineum to renomowana instytucja, nie tylko gromadząca zbiory – sztukę, mapy, starodruki, rękopisy, kolekcje wybitnych osobowości. To także ośrodek badawczy i edukacyjny oraz wydawnictwo. Zakres działalności ZNiO będzie można poznać m.in. z licznych wystaw prezentujących dorobek i osiągnięcia Ossolineum.

We Wrocławiu w magazynach Ossolineum znajduje się dzisiaj ok. 30 proc. przedwojennej kolekcji. Większa jej część jest we Lwowie, ale obiekty ofiarowane szacownej instytucji, wskutek różnych zbiegów losu, można oglądać m.in. w muzeach w Lublinie, Rzeszowie, tylko we Wrocławiu w Muzeum Narodowym jest kilkadziesiąt obrazów, które według dyr. Adolfa Juzwenki, formalnie należą do Ossolineum.

Źródło: Oficjalny Portal Miasta Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ