200-lecie Ossolineum. Uroczysta gala z udziałem prezydenta Dudy

Dziękuję wszystkim tym, którzy tworzyli Zakład Narodowy im. Ossolińskich, i wszystkim tym, którzy się dla niego poświęcali – powiedział podczas gali jubileuszowej z okazji 200-lecia Ossolineum, która odbyła się we Wrocławiu, prezydent Andrzej Duda

Prezydentowi towarzyszyła pierwsza dama – Agata Kornhauser-Duda.

Andrzej Duda podkreślił, że dwusetlecie obchodzi instytucja, która stanowi “jeden z najważniejszych elementów fundamentalnych naszego dziedzictwa narodowego, a przede wszystkim naszego dziedzictwa kulturowego”.
 – Kiedy spojrzy się na te 200 lat Zakładu Ossolińskich (…), uświadamia sobie człowiek, że z tych dwustu lat 101, a więc więcej niż połowa, to czas, kiedy Rzeczypospolitej nie było na mapie, bo była pod zaborami, i jeszcze do tego przecież trzeba dodać czasy, kiedy nie było jej na mapie ze względu na drugą wojnę światową. A więc to historia bardzo długa i bardzo mocno wryta w bardzo trudne dzieje nasze ojczyzny, można powiedzieć w najtrudniejsze okresy w jej dziejach – mówił.
Prezydent odniósł się również do powojennych dziejów Ossolineum, kiedy to – jak powiedział – odbudowywał on Wrocław “dla Polaków i dla Polski, ale z drugiej strony, kiedy to w trudnym momencie wrocławianie stanęli dla Zakładu Ossolińskich”. To zbiory Ossolineum – przekonywał – “pomagały i pomagają tutaj budować cały czas polską tradycję, to one dawały także zapał do tego, by odbudowywać to miasto, tak zniszczone po drugiej wojnie światowej, odbudowywać je po polsku”. – Ale w 1997 r., kiedy przyszedł czas strasznej próby powodzi, to wielu wrocławian, mając wybór pomiędzy ratowaniem własnego prywatnego dziedzictwa, a ratowaniem narodowego dziedzictwa, przyszło tu, do Zakładu Ossolińskich, żeby pomóc ratować to, co dla Polaków i dla Polski święte – dodał prezydent.

Źródło: prezydent.pl, telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ